Očima Vojtěcha Ryndy
Oscary 2014: nažraný vlk a celá koza
03.03.2014 14:32 Glosa
Letošní Oscary dopadly tak, jak se očekávalo: pár hlavních cen se poslalo filmu s politicky důležitým tématem (12 let v řetězech o americkém otroctví), spoustu vedlejších trofejí pobral snímek subjektivně nejlepší, ale zřejmě ne dost tematicky zásadní (sci-fi drama Gravitace) a na zbytku vlastně nezáleželo. Kdo Oscarům přikládá důležitost, hledá na špatném místě.
12 let v řetězech je polopatické odvyprávění osudu černého Američana ze Severu, který se ocitne v otroctví na Jihu. Téma Jihu pro Spojené státy zůstává palčivým i téměř 160 let po skončení tamní občanské války a filmy jako tento mu dělají medvědí službu. 12 let v řetězech natočil "vizuální umělec" a autor festivalových kýčů Steve McQueen: v debutu Hlad vyprávěl příběh hladovkáře z IRA Bobbyho Sandse, ve Studu přinesl povrchní studii člověka závislého na sexu. V obou případech - a teď i ve třetím - ukázal jen primitivní portréty halabala splácaných postav.
12 let v řetězech je oproti svému poselství (otroctví je fuj) rasistický film: všichni běloši jsou v něm zlí, sadističtí, zvrácení nebo slabí (s výjimkou postavy hrané koproducentem snímku Bradem Pittem), všichni černoši krásní a ušlechtilí. McQueen oproti svým předchozím uměleckým ambicím uhnul k hollywoodskému mainstreamu (to toho Oscara tak moc chtěl?) a nenatočil film ani lepší, ani horší než ty předchozí. 12 let v řetězech má ceny za nejlepší film, adaptovaný scénář a herečku ve vedlejší roli (Lupita Nyong'o). "Černých" témat bude v americkém filmu přibývat a je to tak dobře; snad si ale tahle tematika vyslouží méně polopatické ztvárnění.
Gravitace, orbitální drama Alfonse Cuaróna se Sandrou Bullockovou a Georgem Clooneym v hlavních rolích, pobrala řadu cen v technických kategoriích (kdo ví, podle čeho se hodnotí střih zvukových efektů?), ale má i tři zásadní zářezy. Cuarón má Oscara za režii: jestli ji chápeme jako schopnost mít jasnou vizi, vést herce a vymáčknout ze všech na place to nejlepší, tak soška nemohla být v lepších rukou. S hudbou ke Gravitaci vyhrál Steven Price: je minimalistická a k příběhu dvou lidí zápasících s vesmírem i se sebou samými dokonale služebná. A zaslouženým triumfem je Oscar pro fenomenální kameru Emmanuela Lubezkého: nic lepšího než téměř čtvrthodinový úvodní záběr Gravitace nebo následné antigravitační hrátky s lany metaforicky suplujícími pupeční šňůry loni v kinech k vidění nebylo.
Cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli shrábl Matthew McConaughey za postavu chlápka umírajícího na AIDS v Americe 80. let. Kvůli roli hrozivě zhubl, zazářil i v jiném na Oscary nominovaném filmu Vlk z Wall Street, proti ocenění nelze říct ani popel; sebral nicméně vytouženého Oscara Leonardu DiCapriovi rovněž za Vlka z Wall Street, který nevyhrál už napočtvrté. Soška pro Cate Blanchettovou za účast v tragikomedii Woodyho Allena Jasmíniny slzy se rovněž dala čekat a můžeme ji navíc brát jako podporu americké filmové akademie Allenovi, proti němuž se v sezoně výročních cen rozpoutala mediální kampaň v souvislosti se znovuotevřeným obviněním, že kdysi zneužil svou adoptivní dceru Dylan.
V nejsledovanějších kategoriích tedy všechno dopadlo tak, jak bylo nevyhnutelné. Ale i tak zůstalo několik překvapení. Oscara za nejlepší dokument nezískal drsný film Způsob zabíjení o masakrech v Indonésii v 60. letech, nýbrž sterilní snímek 20 Feet from Stardom o "křoví" - doprovodných koncertních zpěvačkách. (Důležitost tématu tentokrát na rozdíl od 12 let v řetězech nezabrala.) Nejlepší písní se nestala neodolatelná hitovka Happy z animovaného snímku Já, padouch 2, ale Let It Go z Disneyho animáku Ledové království, které bodovalo i v kategorii animovaných snímků. A z Oscara za střih se měla radovat Thelma Schoonmakerová (Vlk z Wall Street), ale ta nebyla ani nominovaná.
Oscary se jako obvykle rozdaly podle společenské objednávky. Na druhou stranu nelze říct, že by kromě Gravitace loni vzniklo nějaké zásadní dílo (škoda snad jen opominutí dramatu Blízko od sebe s Meryl Streepovou a Julií Robertsovou). Tak zase za rok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.