Slavnost filmů
Porota středometrážní soutěže Febiofestu ocenila tři tituly
22.03.2013 16:44
Ke svým dvacetinám si Febiofest "nadělil" soutěž středometrážních filmů s názvem Tři oříšky pro Popelku. Má tři vítěze bez určení pořadí, z nichž každý získá 2500 eur (65 tisíc korun). Mezinárodní porota jako nejlepší zvolila afghánsko-americký snímek Buzkashi Boys režiséra Sama Frenche, americký film Zatímco (Meanwhile) režiséra Hala Hartleyho a slovenský film Výstava režisérů Petera Begányho a Andreje Kolenčíka. Oznámil to mluvčí přehlídky Pavel Sladký.
Filmům, které nejsou ani dost dlouhé, aby byly považovány za celovečerní, ale ani dost krátké na to, aby mohly soutěžit na festivalech krátkých filmů, byla na Febiofestu věnována celá sekce, v níž se setkalo celkem 14 titulů. Šlo o filmová díla, jejichž délka byla vymezena od 30 do 65 minut.
Film Buzkashi Boys ocenili porotci v čele s polským filmařem Krzysztofem Zanussim pro poetické vidění a humanistický přístup. Vypráví o kamarádech Ahmadovi a Rafim, kteří žijí na neutěšené periferii afgánského města Kábul. Zatímco Ahmad sní o tom, že se z něj stane jezdec národního koňského závodu "buzkashi", Rafi je smířený s tím, že převezme otcovo řemeslo a stane se kovářem. Snímek zachycuje autentické prostředí kábulské periferie sužované chudobou, a to nejen díky nenucenému, civilnímu herectví hlavních představitelů, ale i zásluhou všímavé kamery.
Americký snímek Zatímco porota ocenila za skvěle vyprávěný i zahraný příběh. Promyšleně vystavěný film vypráví o jednodenním putování Josepha - muže mnoha zájmů, kontaktů i plánovaných projektů. V působivě komponovaných obrazech ruchu každodenního New Yorku se odvíjí motiv jeho cesty za dosažením různorodých cílů.
Slovenský film Výstava si ocenění vysloužil svým smyslem pro humor a empatií. Komorní tragikomedie z provinčního slovenského města představuje jeden den v životě pěti postav pracujících v přírodovědném muzeu. Film je plný groteskních až absurdních scén, jež dobře vystihují tristní situaci současného financování kultury.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.