Britsko-český snímek Anthropoid přibližující atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, který byl třetím nejmocnějším mužem nacistické říše, bude mít premiéru v USA 12. srpna. Pak se film podle producentů objeví i v dalších zemích. "Doufáme, že českou premiéru stihneme do konce roku," řekl na sobotní tiskové konferenci v Karlových Varech producent za českou stranu David Ondříček.
Všichni herci vyjádřili uspokojení, že mohli na tomto dramatickém i dojemném příběhu pracovat. Projekt představili na karlovarském festivalu právě před rokem a natáčeli pak v českých reáliích.
"Podobné projekty vás přitahují z nejrůznějších důvodů. Pro mě byl rozhodující scénář, režisér i moje postava jednoho z parašutistů," přiznal irský herec Jamie Dornan, který o svém minulém snímku 50 odstínů šedi mluvit nechtěl. Samozřejmě ho těší přízeň českých fanynek. "Ale myslím, že tu mám i fanoušky," dodal.
Britský režisér Sean Ellis důkladně prostudoval dostupná historická fakta, do podobného námětu by se pustil znovu. "Pokud najdu téma, do kterého se zamiluji, tak určitě. Někdy je lepší, když se kus historie podívá někdo zvenčí jinýma očima. Já například žiju v Londýně, ale nikdy jsem nebyl v Britském muzeu, což je hrozné," přiznal a dodal, že natáčení v Čechách bylo úžasné.
První klapka se ozvala loni 23. července v brdských lesích. V rekordním parnu tam paradoxně vznikly zimní záběry, kdy parašutisté po seskoku na území protektorátu odjíždějí zmapovat situaci v Praze. Iluzi zimní krajiny pomohl vytvořit umělý sníh z celulózy. Původní zatáčka v Libni jako místo atentátu sice už neexistuje, filmaři však nalezli náhradu. Kostelní krypta včetně velkokolepé dekorace interiéru kostela Cyrila a Metoděje vznikla na Barrandově. Náročná stavba o rozměrech 15 x 35 x 14 metrů vznikala osm týdnů za účasti čtyř desítek lidí. Strop vážil 16 tun, stavba spolykala 910 pytlů betonu, 300 pytlů omítky a 3300 metrů čtverečních desek.
Podle Ondříčka použil režisér ve filmu některé lokace z jeho thrilleru Ve stínu. "Režisér vystihl dokonale atmosféru válečné Prahy roku 1942. Bylo to nákladné, ale zas ne tolik. Především to bylo pracné," podotkl producent. Bez zahraničních partnerů a jejich podpory by tak velký projekt, který považuje za velmi důležitý pro budoucí generace, nebylo možné zaplatit.
Další otázky se týkaly některých brutálních scén a také toho, zda film nepovzbuzuje sebevražedné atentáty, což filmaři vesměs odmítli. "Především jsme se řídili historickými dokumenty, měli jsme i poradce z Vojenského historického ústavu," řekl Ellis.