V předsálí artových pražských kin Aero, Oko a Světozor si mohou diváci od středy 16. ledna prohlédnout výstavu autorských plakátů studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Potrvá až do konce února a podle Pavla Rajčana z distribuční společnosti Aerofilms je setkáním současného designu s kultovními snímky.
"Zájemci na ní uvidí, jak by vypadaly filmové plakáty, kdyby kreativita a grafické trendy nejmladší generace výtvarníků nebyly omezeny komerčním zadáním," uvedl. Výstava představuje přes šest desítek autorských plakátů studentů z Plzně a odkazuje na světově unikátní tradici výtvarných filmových plakátů, které v tehdejším Československu vznikaly od počátku 60. let. Iniciátorem výstavy byla filmová galanterie Terryho ponožky, kterou zájemci naleznou v pasáži kina Světozor.
Mezi vystavenými exponáty naleznou lidé alternativní plakáty k širokému spektru domácích i zahraničních filmů od 50. let až po současnost. Kultovní klasiky od Godarda, Formana, Jarmusche nebo Boylea dostávají kabát moderní grafiky, jehož hlavním smyslem je vizuálně reprezentovat téma, děj či náladu filmu. Výsledné návrhy jsou proto na první pohled odlišné od plakátů, na které je současný divák vzniklý.
"Komerční filmový plakát je do značné míry rukojmím reklamy. Písmo musí být zdálky čitelné, plakát obsahuje obrovské množství jmen, informací, log partnerů a dalších předepsaných prvků, které grafikovi svazují ruce. Spolupracujeme s výtvarnými školami, abychom společně dali mladým výtvarníkům a designérům šanci pracovat s tímto médiem tak, jak to před rokem 1989 dělali přední výtvarníci formátu Milana Grygara, Josefa Vyleťala či Petra Síse," podotkl Rajčan. Je kurátorem sbírky Terryho ponožek, která obsahuje přes 60 tisíc kusů plakátů.
Dvaačtyřicet posluchačů plzeňského Ústavu umění a designu tak svými díly přispívá do dlouhodobého projektu iniciovaného galerií Terryho ponožky, jehož cílem je udržovat a rozvíjet tradici českého filmového plakátu. Zastoupeni jsou studenti ateliérů grafického designu a vizuální komunikace pod vedením Zdeňka Zieglera, Františka Stekera a Ditty Jiřičkové. Vystaveny jsou rovněž plakáty vytvořené v ateliéru ilustrace vedeného Barbarou Šalamounovou.