Prvním domácím celovečerním barevným filmem, který se dostal do československých kin, byl přepis Jiráskova románu Jan Roháč z Dubé, který měl premiéru před 70 lety, 28. března 1947. Do dnešních časů se ale na dochovaných kopiích z jeho barev vinou použitého materiálu značky Agfa příliš nezachovalo. Jak kdysi vzpomínal filmový historik Karel Čáslavský, mnohem lépe dopadly v tomto ohledu i pokusy meziválečných filmových amatérů s filmy značky Kodak.
Hlavní postavu filmu ztvárnil Otomar Korbelář. Natočil ho režisér Vladimír Borský, za kamerou byl Jan Stallich a hudbu složil Otakar Jeremiáš. Natáčelo se na pláni za barrandovským studiem. Vedle svého barevného prvenství není Jan Roháč z Dubé pro dnešního diváka moc zajímavý snímek.
Filmu notně uškodilo sestříhání pro novou distribuci v 60 letech. Ani jeho režisér Vladimír Borský nezanechal v českém filmu příliš výraznou stopu; prosadil se spíše jako herec v rolích milovníků ve 30. letech.
Jana Roháče lze ale chápat i jako předznamenání známější Vávrovy husitské trilogie z 50. let (Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem) i dalších jiráskovských adaptací, jako bylo Temno v režii Karla Steklého nebo Psohlavci Martina Friče.