Předpremiéra filmu o vraždě Anežky Hrůzové proběhne v Polné

Kultura
22. 1. 2016 10:07
Dvoudílné detektivní drama Zložin v Polné uvede Česká televize.
Dvoudílné detektivní drama Zložin v Polné uvede Česká televize.

Film Zločin v Polné o vyšetřování vraždy švadleny Anežky Hrůzové a následných soudních procesech během takzvané hilsneriády uvidí lidé v Polné na Jihlavsku v předpremiéře. Tři představení se uskuteční v tamním kině v pátek a v sobotu 22. a 23. ledna. Vstup na projekce je zdarma. Česká televize uvede první část dvoudílného televizního filmu v neděli 31. ledna od 20 hodin na programu ČT1.

Podle kreativního producenta Jana Šterna se počítalo s jedním slavnostním uvedením v polenském kině. "Pouhou hodinu po ohlášení akce byla kapacita kinosálu zcela vyčerpána. Tak velký zájem jsme nečekali a příjemně nás překvapil. Proto jsme se s kinem dohodli, že přidáme další dvě projekce," uvedl Štern.

Na snímku herci Nikol Kouklová a Martin Myšička.V pátek od 09.45 se film bude promítat pro žáky osmých a devátých ročníků polenské základní školy. Večer bude slavnostní předpremiéra s účastí herců a části štábu. Do Polné zamíří režisér Viktor Polesný, scenárista Václav Šašek a představitelé hlavních rolí Jaroslav Plesl, Karel Heřmánek mladší, Gabriela Míčová a Ondřej Kavan. Poslední promítání filmu před jeho uvedením na televizní obrazovky bude v sobotu od 15.00.

V roce 1899 byla na cestě mezi obcí Věžnička a městečkem Polná na Jihlavsku nalezena mrtvá dívka. Švadleně Anežce Hrůzové, která se vracela domů, bylo 19 let. Na jejím hrdle byla objevena řezná rána, příčina smrti byla po vyloučení sexuálního násilí stanovena jako vykrvácení. Lékařům se zdálo, že krve není na místě činu dost - mohla být zabita jinde a na místo později přenesena. Protože byl čas Velikonoc, ožila pověra o panenské krvi v židovských macesech. Zfušované vyšetřování a několik provokativních, i když úplně nevinných žertíků nakonec ukázaly na Leopolda Hilsnera, kterému hrozila smrt.

Ve dvoudílném televizním snímku přejde vyšetřování polenské vraždy v reflexi společenského fenoménu takzvané hilsneriády, kdy se vzedmula obrovská vlna antisemitismu. Do boje proti pověrám a za spravedlnost se zasadil i Tomáš Garrigue Masaryk. Odborným poradcem byl právník Stanislav Balík. Pomohl především v inscenaci dvou velkých soudních procesů - kutnohorského v roce 1899 a píseckého o rok později. Mnoho dokumentů získali filmaři i z muzea v Polné.

Autor: ČTK Foto: , Youtube, Facebook

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ