Nvotův film
První láska i první zločin v pohraničí 60. let. Jak jsme hráli čáru
16.11.2014 10:28
Pohled dětskýma očima na život na československo-rakouském pomezí a dobu 60. let minulého století nabízí snímek režiséra Juraje Nvoty s názvem Jak jsme hráli čáru. Scenáristé Marian Urban a Peter Pišťanek se podle svých slov pokusili napsat příběh, který je určen v první řadě dětskému divákovi a cílem bylo vyprávět jej tak, aby to byl film akceptovatelný pro dvou i třígenerační rodinu. Snímek uvede do tuzemských kin 4. prosince distribuční společnost CinemArt.
Film ukazuje příběhy obyčejných lidí v době komunismu. Hlavní hrdina Petr (Richard Labuda, vnuk Mariána Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (Milan Lasica a Libuše Šafránková), protože jeho rodiče emigrovali do Vídně a od té doby se ho prostřednictvím úřadů marně snaží získat. I proto Petr vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se dostat přes hranici, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (Ondřej Vetchý). Větší problémy má ale Petr s partou výrostků, kteří si libují v trápení slabších dětí.
"V době komunismu jsem prožil svoje dětství a mladost, které jsou největším zdrojem inspirace. Tehdy jsem prožíval věci poprvé. První kámoš, první bitka, první kudla, první rande, první zklamání. Všichni jsme si hledali svůj ostrov svobody, abychom se, jako Robinson, zachránili. I humor zachraňoval," uvedl Nvota.
Jak se 60. léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se i před Petrem vysněná cesta přes hranice. Vyrazit na ni ale znamená ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Tvůrci scénáře svého malého hrdinu přivedou k velkému rozhodnutí.
"Příběh je Amarcordem malého chlapce, který vyrůstá v pohraniční obci, kde ve společnosti přátel a nepřátel prožívá své knoflíkové války, první lásku, první zradu, první zločin a první trest," srovnal s Felliniho klasikou svůj film Nvota.
Filmové hudby se ujala Lubica Čekovská. Závěrečnou píseň Šťastie otextoval a nazpíval Milan Lasica. "Doporučuju divákům, aby se šli podívat na to, jak se žilo před půlstoletím, protože dnes mnozí tvrdí, že tehdy se žilo lépe," podotkl Lasica.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.