Redaktorka TÝDNE Irena Hejdová má cenu z Cannes
20.05.2010 15:00 Původní zpráva
Vynikající úspěch na filmovém festivalu v Cannes zaznamenala scenáristka a redaktorka TÝDNE Irena Hejdová. Jako první český scenárista vůbec převzala zvláštní uznání v rámci vysoce ceněného mezinárodního scenáristického workshopu ScripTeast. To se jí dostalo za filmovou adaptaci knihy Paměť mojí babičce.
ScripTeast je téměř roční program pro scenáristy ze střední a východní Evropy, do kterého Irenu Hejdovou přihlásila česká producentská společnost Negativ, která koupila před třemi lety práva na zfilmování knihy od spisovatelky Petry Hůlové. Hejdová byla do programu vybrána spolu s dalšími jedenácti scenáristy z devíti evropských zemí a její úspěch patří k velkému úspěchu současných českých filmových tvůrců na mezinárodním poli.
ČTĚTE TAKÉ: Pudr a draci. V čem se předvedly herečky v Cannes
Startuje Cannes, s Robinem Hoodem a opět bez Čechů
V týmu filmových odborníků, kteří udělili Ocenění Krzysztofa Kieslowskiho za nejlepší scénář polskému scénáři Den Čokolády od Jaceka P. Blawuta z Polska a zvláštní ocenění Ireně Hejdové, působila řada uznávaných filmových osobností. Irena Hejdová tak měla možnost konzultovat svůj scénář například s režisérem a animátorem Marcem Caro, který spolupracoval s Jeanem-Pierrem Jeunetem na filmu Delikatesy nebo s filmovým producentem Robertem Jonesem, za jehož film Obvyklí podezřelí získali Kevin Spacey a scenárista Christopher McQuarrie Oscara.
"Autorka se vyrovnala s velmi těžkým úkolem přetavit složitou literární látku do srozumitelného a emocionálně působivého filmového scénáře," uvedl včera v Cannes při slavnostním předání americký producent a bývalý šéfproducent společnosti 20th Century Fox Sandy Lieberson, který zasedl v týmu porotců soutěže. Scénář Ireny Hejdové porotci dále ocenili těmito slovy: "Autorka při adaptování knihy postupovala velmi odvážně a výsledkem je scénář, který slibuje udržet pozornost publika od začátku do konce. Zároveň se jí podařilo vyvolat ve čtenářích pocit silného ztotožnění se s věrně vykreslenými postavami hrdinů z exotického Mongolska."
Za strhující román Paměť mojí babičce o ženách tří generací získala spisovatelka Petra Hůlová cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku a zvítězil i v anketě Lidových novin Kniha roku.
"Od začátku spolupráce mi konzultanti doporučovali, abych se osvobodila od literární předlohy, nebála se vypustit některé postavy a soustředila se především na atmosféru, kterou literární předloha nabízí. Na tomto workshopu jsem se o scenáristice naučila tolik jako nikdy předtím," říká Irena Hejdová. Účast ve workshopu doporučuje i dalším českým scenáristům a připomíná, že uzávěrka dalšího kola workshopu je už v červenci.
Workshop je zaměřen také na umění prezentovat scénáře v průběhu jejich vzniku a celý proces s sebou samozřejmě nese i podporu v propagaci na mezinárodním filmovém poli a jejich budoucí realizaci. K té nyní začne směřovat i oceněný scénář. "S touto poslední verzí scénáře teď budeme hledat v zahraničí režiséra," naznačuje další osud projektu producent Pavel Strnad z Negativu. "Až najdeme režiséra, začneme řešit financování filmu," dodává Strnad.
PSALI JSME: Tiskové agentury bojkotují nominace festivalu v Cannes
ScripTeast je oranizován Nezávislou filmovou nadací (Independent Film Foundation) za podpory Programu MEDIA. Do spolupráce na tomto projektu je zapojeno 650 filmových producentů akreditovaných právě na festivalu v Cannes, ale i zástupci evropských filmových festivalů jako filmový festival v Berlíně, ale i v Karlových Varech. Uměleckým ředitelem celého projektu je slavný polský režisér a producent Dariusz Jabłoński.
Foto: 4press, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.