Scenárista Hulík připravuje film o jazzové legendě Olmerové

Kultura
30. 1. 2014 07:19
Zpěvačka Eva Olmerová (1964).
Zpěvačka Eva Olmerová (1964).

Filmový historik Štěpán Hulík, čerstvý držitel ceny kritiky za scénář k filmu Hořící keř a zároveň i laureát ceny RWE za objev roku, připravuje scénář o životě jazzové zpěvačky Evy Olmerové. Pod názvem Čekej tiše bude hraným celovečerním debutem ve světě uznávaného režiséra reklam Martina Krejčího.

"Oba jsme fascinováni jejím životem. Po roce a půl hledání dramatického klíče jsme se pustili do psaní. Dostali jsme peníze od fondu kinematografie, štědrým partnerem je Česká televize," řekl Hulík. První verzi scénáře chce dokončit v červnu, tu finální koncem roku. Pak se budou shánět finance, natáčení ve společnosti Nutprodukce má začít v roce 2016.

Olmerová by se letos v lednu dožila osmdesáti let. V 60. letech minulého století patřila mezi nejvýraznější ženy pohybující se na české hudební scéně. Plně rozvinout talent jí však zabránila nemoc, závislost na alkoholu i nepřízeň vládnoucího režimu. V roce 1962 se dostala do Semaforu, prakticky ze dne na den se stala hvězdou, která ale nedokázala naplno zazářit. Žila divoce a střídala vzestupy a pády. Na počátku 80. let ji dokázal na čas vrátit k muzice Michael Kocáb, ale skvělá alba Zahraj i pro mě (1981) a Vítr je rváč (1983) pro ni byla jen malou satisfakcí. Zpěvačka zemřela 10. srpna 1993 ve věku pouhých 59 let.

Štěpán Hulík při přebírání Ceny Václava Havla Českého Filmového a televizního svazu Fites."Prvním impulsem k této práci byla výzva Martina Krejčího, kterého jsem tenkrát neznal. Právě on přišel s nápadem natočit o Olmerové film. Znal jsem jen pár jejích písní a věděl jsem, že žila jako neřízená střela. Když jsem pak začal číst biografie, které o ní vyšly, a dozvídal se víc, zjistil jsem, že nejde jen o klasický příběh nadaného umělce, který chlastá, bere drogy a tím se zničí. Dá se tam ukázat i řada jiných věcí, které jsou třeba i hodně současné," podotkl Hulík.

Hlavním tématem, které v jejím příběhu s Krejčím našli, je to, jak člověk touží po štěstí, jde za ním, dělá vše, aby ho získal. A když už ho má, tak to sám všechno zničí. "Taková zvláštní nenaplněnost a vlastně existenciální zápas, který se asi nikdy nedá vyhrát," dodal scenárista.

O životě Evy Olmerové vznikly čtyři dokumentární snímky. "Medailon zachycuje její názory na vlastní život a vztah k zpívání i k lidem. Život a zpívání u ní tvoří jednotu, z malérů napájí svůj talent," provázel text distributora první z nich z roku 1971 nazvaný Zpěvačka. Její vzestupy a pády zachytila o tři desítky let později v drsném i láskyplném dokumentu Proměny přítelkyně Evy její kamarádka Drahomíra Vihanová. V roce 2001 jí byl věnován jeden z dílů televizní série Předčasná úmrtí, vzápětí toho tvůrci využili k samostatnému snímku Blues samotářky.

V roce 1968 natočil režisér Petr Weigl krátký hudební poetický film s jejími písněmi Svět je báječné místo k narození. O dva roky dříve se objevila v televizním snímku Evalda Schorma Gramo von balet, režisér Jan Němec ji obsadil do svého povídkového snímku Mučedníci lásky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman, Dostál Dušan

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ