Národní filmové muzeum (NaFilM) nezůstane pouze nenaplněným snem skupiny nadšených studentů. Vzniká totiž pod záštitou Univerzity Karlovy a podpořil ho také program Evropské unie Mládež v akci. Díky zájmu veřejnosti byla zároveň na crowdfundingovém portálu hithit.cz, který se zabývá hromadným financováním projektů, vybrána téměř dvojnásobná částka, než na jakou byla kampaň spuštěna.
"Naše filmové dědictví je v archivech a depozitářích schované opravdu už příliš dlouho a rádi vidíme, že si to nemyslíme pouze my," řekla organizátorka projektu Terezie Křížkovská. Studenti chtějí podobu filmového muzea představit už v květnu 2015 v rámci interaktivní výstavy Trailer NaFilM ve spolupráci s pražským muzeem Montanelli v Nerudově ulici.
Na koncepci muzea pracuje studentský tým přes dva roky. Aby jeho členové našli jeho ideální podobu, navštívili obdobná muzea v Evropě, USA i Austrálii. Prostřednictvím crowdfundingu se rozhodli vybrat část finančních prostředků. "Mile nás překvapilo, s jak obrovským zájmem veřejnosti jsme se setkali. Místo částky 120 tisíc korun, kterou jsme na portálu hithit.cz chtěli vybrat a pokrýt tak náklady na filmová autorská práva související s výstavou, se nám podařilo vybrat neuvěřitelných 200 tisíc korun," uvedla Křížkovská.
Kampaň se tak podle ní stala jednou z nejúspěšnějších v historii českého crowdfundingu. Finanční podporu přislíbila také Nadace Vodafone ČR, jejíhož programu V pohybu se studenti účastní.
Projekt filmové výstavy Trailer NaFilM získal podporu také uznávaných filmových profesionálů. Například režisér Jiří Menzel promluvil v upoutávce k projektu. "Filmové muzeum není žádná novinka, jezdil jsem po světě a mají ho skoro všude. Jenom se tedy divím, že to není tady. A jsem rád, že s tímto nápadem přišli právě studenti", řekl.
Výstava Trailer NaFilM instalovaná v muzeu Montanelli přenese návštěvníky do filmového zákulisí a nechá je nahlédnout do tajů stoletého vývoje české kinematografie. Mimo jiné představí osudy a filmy tvůrců, kteří z politických důvodů odešli do zahraničí, bude se věnovat i často opomíjené zvukové stránce filmů a nabídne pohled na to, jak promítání vnímali avantgardisté první poloviny 20. století. Výstavu doprovodí přednášky a diskuze, workshopy, komentované prohlídky a programy pro školy.