Značné rozhořčení vyvolal na internetu krátký propagandistický film, který zveřejnila thajská vojenská vláda s cílem poučit studenty o základních morálních hodnotách. Snímek totiž obsahuje scénu, v níž školák kreslí obrázek Adolfa Hitlera, zatímco mu jeho spolužák s úsměvem tleská. Proti dílu, které promítají velká thajská kina jako předfilm před hlavním programem, protestovalo i izraelské velvyslanectví v Bangkoku.
Kancelář thajského premiéra označila rozruch kolem snímku za "nedorozumění", slíbila nicméně, že nacistické téma bude z filmu brzy odstraněno.
Jedenáctiminutový film líčí zdánlivě nekonfliktní příběh o dvou soupeřících dětech ve škole, které se učí přijímat životní výhry i prohry. Hned v jedné z prvních scén ale jeden z chlapců dokončuje portrét Hitlera stojícího před velkým hákovým křížem.
Režisér filmu Kulp Kaldžarek řekl, že nechtěl nikoho zmíněným záběrem urazit, prý měl jen v úmyslu zobrazit morální vývoj dítěte. "Je to symbolická scéna. Ten žák se vydal špatnou cestou. Hitler měl v minulosti poměrně velkou moc. Ne ale v pozitivním slova smyslu. Ten chlapec se z toho musí poučit, než se stane na konci dobrým člověkem," uvedl Kaldžarek, jehož otec je šéfem jednoho z největších thajských filmových studií.
Podle premiérské kanceláře v této scéně chlapec přirovnává diktátora ke své matce, což kancelář označila za buřičský žert. Z videa nic takového ovšem není patrné. Scéna neobsahuje žádné dialogy a je součástí líčení běžného školního dne, během nějž žáci také chytají na hřišti motýly, dělají pokusy v hodině chemie a cvičí se v karate v tělocvičně. Scéna s Hitlerem trvá jen několik vteřin a na jejím pozadí hraje veselá hudba.
Izraelský vyslanec v Thajsku Simon Roded v prohlášení uvedl, že "je hluboce zarmoucen zlehčováním nacistických symbolů v oficiálním thajském filmu". "Byl jsem překvapen, že tento film byl schválen pro veřejné promítání a že žádný z oněch chytrých a vzdělaných lidí, kteří ho kontrolovali, ho neshledali problematickým a urážlivým," konstatoval Roded. "Pokud si máme vzít něco z tohoto incidentu, pak je to fakt, že by do thajských školních osnov měly být zahrnuty lekce o holokaustu," dodal.
Studium historie na thajských školách se podle agentury AP točí především kolem dějin Thajska a jeho králů. Světová historie je opomíjena a holokaust se při výuce zmiňuje jen letmo nebo se nezmiňuje vůbec.
Zobrazování Hitlera, hákových křížů a dalších nacistických symbolů je v Thajsku poměrně běžné. Zdobí trička a další suvenýry, což je podle pozorovatelů spíš důsledek neznalosti či nepochopení dějin než výraz politického názoru.
Loni se prestižní univerzita v Bangkoku musela omluvit poté, co její studenti namalovali na billboard Hitlera vedle Supermana a dalších superhrdinů. Prý si neuvědomili, že by to mohlo někomu vadit. Jedna z thajských katolických škol zase způsobila skandál, když se její studenti do průvodu na sportovní den oblékli do nacistických uniforem.