Začalo natáčení historického filmu <span>Koruna Vyšehrad</span>

Kultura
10. 9. 2007 18:25
Maďarský herec Csaba Lucás v roli Přemysla při natáčení amerického historického filmu o kněžně Libuši Koruna Vyšehradu
Maďarský herec Csaba Lucás v roli Přemysla při natáčení amerického historického filmu o kněžně Libuši Koruna Vyšehradu

Spřežení strakatých volů, poselstvo a především Přemysl Oráč, který podle bájí "zatkne otku" a vydává se za Libuší, byli hlavními aktéry jedné ze scén americko-českého koprodukčního filmu Koruna Vyšehradu, jehož první klapka se v pondělí ozvala na rozbahněné louce za Prahou. Nad místem natáčení občas burácela letadla z blízké Ruzyně, ale režiséra a producenta Constantina Wernera nevyrušil z práce ani déšť; se svým štábem dlel hluboko v pohanských dobách české historie. 

Celovečerní snímek nezávislé produkce, jehož hnacím motorem je právě Wernerova společnost, přenese diváky do dob úsvitu českých dějin. Scénář historického projektu s mytologickými prvky na motivy legendy o kněžně Libuši čerpá z divadelních her Franze Grillparzera, Clemense Brentana a próz Aloise Jiráska. 

"Snímek natáčený v angličtině vzniká v koprodukci s českou firmou Starlite Productions. V roli Libuše se objeví americká herečka s českými kořeny Winter Ave Zoliová, Přemysla ztvární Csaba Lucás, jehož původ je maďarský," řekl výkonný producent Vladimír Lhoták a upozornil na mezinárodní obsazení - roli Vlasty ztvární chorvatská herečka Lea Molnarová a na plátně se objeví i Marek Vašut, Pavel Kříž, Veronika Bellová a Ivo Novák. Režisér prý staví svůj umělecký záměr na příběhu milostného trojúhelníku na pozadí změn společenského řádu z matriarchálního rodového systému na patriarchální raně feudální. 

"Předkřesťanské období je obvykle vnímáno jako temný pohanský věk. V tomto filmu by však mělo být přestaveno jako svět starobylé moudrosti, osobní svobody, blízkosti s přírodou a otevřené smyslnosti," dodal Lhoták. Natáčení potrvá šest týdnů až do druhé poloviny října. Filmovat se bude kromě lokací v Praze i v Adršpachu, v Uherském Hradišti a v Brdech, rozpočet činí jeden milion eur (zhruba 28 milionů korun). 

"Pro zahraničního diváka bude toto téma jistě zajímavé. Toto období nebylo často ztvárněno a režisér může do jistých mezí navázat i na oblíbený žánr fantasy," dodal Lhoták. 

Herečka Winter Ave Zoliová ztvárnila menší roli v Lize výjimečných, snímku, který se natáčel v Praze za účasti Seana Conneryho, a hrála v romantickém dramatu Tristan a Isolda. Příští rok se objeví ve filmu Joela Schumachera nazvaném Town Creek. Dcera českého emigranta a Američanky tu začátkem 90. let chodila čtyři roky do střední školy. Hrála i v dalších amerických produkcích, které vznikaly v Česku. 

Režisér Constantin Werner, který byl s irským kolegou Lancem Dalym autorem scénáře, natočil v roce 1998 snímek Dead Leaves a na kontě má i několik videoklipů. V amerických kinech by se měl jeho snímek objevit příští rok v létě, česká premiéra by měla následovat na podzim 2008. 

Franz Grillparzer je považován za největšího rakouského dramatika devatenáctého století. Byl vychovatelem u hraběte Josefa Seilerna na Moravě a napsal dvě hry, které čerpají z českých dějin. Spor bratří v habsburském rodě se odehrává v rudolfinské Praze a hra Libuše má základ v českém bájesloví. Grillparzerovi ale ve skutečnosti nešlo o českou látku, ta mu posloužila jen jako pozadí, na němž se odrážely sociální rozpory doby. 

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ