Zlaté glóby: překvapivý vítěz Avatar a ubavení k smrti
18.01.2010 07:50 Analýza
Avatar už nevládne jen žebříčkům návštěvnosti a tržeb světových kin. Došel ocenění i u kritiků a odborné veřejnosti a stal se překvapivým vítězem Zlatých glóbů. A přinesl tak i do udílení prestižních cen nové trendy.
James Cameron si z udílení Zlatých glóbů, které proběhlo v Los Angeles v noci na pondělí středoevropského času, odnesl hned dvě ceny. Jednu pro sebe jako režiséra snímku, druhou za nejlepší drama - tato cena je považována za jakousi hlavnější a respektovanější cenu než je ta za nejlepší komedii (na Zlatých glóbech se filmy rozdělují do kategorií drama a komedie/muzikál).
ČTĚTE TAKÉ: Avatar získal Zlatý glóbus za nejlepší film i režii
Favoritem udílení Zlatých glóbů byl film s Georgem Clooneym Lítám v tom s šesti nominacemi. Ač jde spíše o komedii, byl nominován právě v kategorii dramatické - to totiž má zvýšit i jeho šance na nadcházejících Oscarech, kde by díky tomu mohl být brán "vážněji". Lítám v tom si však nakonec odnesl jen cenu za nejlepší scénář, nedostalo se ani na Clooneyho v herecké kategorii.
Clooneymu přebral vítězství právě Avatar, který byl s čtyřmi nominacemi až za Lítám v tom, a předpokládalo se, že šance získá spíše v dílčích kategoriích. Cameronovi se takto podařilo zopakovat jeho triumf ze Zlatých glóbů před 12 lety, kdy získal stejné dvě trofeje za svůj předchozí snímek Titanik.
Avatarovi se v hlavní kategorii nejlepší drama podařilo porazit kritiky mnohem respektovanější snímky - drsné válečné drama z Iráku Smrt čeká všude Cameronovy exmanželky Kathryn Bigelowové, Tarantinovy Hanebný pancharty, zmíněný snímek s Georgem Clooneym i sociální drama Precious.
Překvapivost rozhodnutí komentoval i sám Cameron, když ve své děkovné řeči za režijního Oscara řekl, že očekával, že tuto trofej získá právě jeho exmanželka za svůj strhující film o operacích elitní pyrotechnické jednotky ve válečném Iráku.
"Kathryn by si to zasloužila," řekl režisér snímku, který už celosvětově vydělal 1,6 miliardy dolarů a rychle se tak dotahuje za prvním nejvýdělečnějším snímkem všech dob, kterým je taktéž Cameronův Titanik s 1,8 miliardou dolarů.
I v druhé kategorii nejlepší komedie bodoval ten pravděpodobně nejméně očekávaný snímek, nonkonformní komedie Pařba ve Vegas o partě kamarádů, která v "městě hříchu" pod vlivem alkoholu páchá roztodivné bizarnosti.
I sdružení zahraničních kritiků v Hollywoodu, které Zlaté glóby uděluje, tak podlehlo spíše tomu, jak filmy bodovaly u publika než jejich uměleckému dosahu. Uměleckost se toleruje jen evropským snímkům (v kategorii nejlepšího zahraničního snímku vyhrála dle očekávání Hanekeho Bílá stuha), u těch amerických se očividně hledí především na to, jak bodovaly u publika - což je v udílení prestižních amerických filmových cen pozoruhodná a spíše problematická novinka. Zlaté glóby v tom navíc nejedou samy - už o víkendu bodoval Avatar také u sdružení amerických kritiků.
ČTĚTE TAKÉ: Avatar vyhrál u amerických kritiků, následován Tarantinem
U Avatara je samozřejmě třeba přičíst ještě to, že se stal krátce po premiéře fenoménem, filmem, který chtěl především díky jeho přelomové technologické stránce vidět každý. K výjimečnému dojmu ale přidával velmi kritizovaný příběh, průhlednou ekologickou agitku, jakých už svět viděl spoustu, kombinující navíc úspěšné ingredience řady jiných snímků.
Avatar nelze označit za umělecký film - je spíše pouťovou atrakcí, která má za cíl zejména ohromovat a vytrhovat diváky do jiných světů a utržit co nejvíce dolarů - přemýšlet a klást otázky ale neumí.
Očekávalo se, že pravděpodobně i na Oscarech bude bodovat Avatar díky svým technologickým přednostem především v technických kategoriích - aktuální zlatoglobové vítězství mu ale otevírá cestu i k prestižnějším kategoriím.
Početná divácká obec se může radovat - příznivci umělecky zdařilejších snímků, které pravidelně nalézaly ocenění právě na filmových cenách, ale hořce zapláčou.
Avatarovo tažení Zlatými glóby tak stvrdilo jeden smutný fakt: umění je v kinech čím dál víc vytlačováno, diváci (a teď už i kritici, to je ta horší zpráva) se chtějí především bavit - ubavit se k smrti. Před tvrdými zprávami o realitě, jakou je třeba právě film Smrt čeká všude, dávají přednost pohádkám.
Foto: Bontonfilm.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.