Nejslavnější německý spisovatel současnosti, nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass přijede do Prahy číst ze své autobiografie Při loupání cibule, která v těchto dnech přichází do knihkupectví v českém překladu Jiřího Stromšíka. Pětisetstránkovou knihu vydalo brněnské nakladatelství Atlantis.
Titul způsobil při svém vydání v Německu před dvěma a půl lety známý skandál. Grass se v ní totiž přiznal k dříve utajované skutečnosti, že v posledních měsících války sloužil jako sedmnáctiletý mladík několik týdnů u Waffen SS. Jeho kritici pak zpochybnili Grassovo právo na post jakési „mravní autority", kterému se v Německu do té doby těšil.
ČTĚTE TAKÉ: Prásknutí Güntera Grasse (Týden 34/2006), Grassova žoužel (Týden 34/2006), Levicový intelektuál je schopen všeho (Týden 35/2006)
Rozsáhlé a do různých stran rozmáchlé Grassovo literární dílo si však jako celek dovolí zpochybnit málokdo. Román Plechový bubínek (1959) patří ke klasice literatury 20. století, v „gdaňských románech" Grass zobrazil v tragikomickém spektru německou vinu, selhání a hloupost jako nikdo před ním. V románech ze sedmdesátých a osmdesátých let ostře ironizoval západoněmeckou bonnskou republiku, politicky zastával názory blízké sociální demokracii (SPD), kterou několikrát před volbami podpořil. Byť celoživotní levičák, neměl pochybnosti o totalitní podstatě tzv. socialistických zemí, protestoval proti sovětské intervenci do Československa, kde během normalizace nemohla jeho díla vycházet.
Od roku 1990 byl v České republice několikrát, v roce 1994 tu například dostal Cenu Karla Čapka. Letos se osmdesátiletý spisovatel chystá vystoupit 14. prosince v Goethe-Institutu v Praze na Masarykově nábřeží.
Foto: AP