Vozit do Česka zahraniční pěvce se světovým leskem láká stále více pořadatelů. Operních recitálů a galakoncertů v posledních dvou letech přibylo a s nimi i uměleckých agentur. Využívají poptávky tuzemského publika, které tento druh vyžití mnoho let postrádalo. Pořádání galakoncertů má však podle oslovených odborníků rezervy; operní divák bude vždy menšinový a v současné ekonomické recesi je náročné jej několikrát do roka získat pro koncerty podobného druhu.
V tuzemských operních inscenacích vystupují renomovaní pěvci zřídka, buď jim nevyhovují režijní úpravy, nebo na jejich honoráře divadla nemají finanční prostředky.
Poptávka publika má však podle operního znalce Jana Králíka své limity, a to v pozornosti k výborným domácím osobnostem. "Zatím se dočkaly jen Eva Urbanová a Dagmar Pecková, teď konečně uslyšíme Adama Plachetku, jednou možná samostatně i Aleše Brisceina, Pavla Černocha, Ladislava Elgra... Zatím doma nikdo neumí jejich jména 'prodat'," řekl Králík.Recitály a galakoncerty pořádají zavedené festivaly jako je pěvci se objevují ale i v abonentních cyklech zejména pražských symfonických orchestrů. Na scéně působí také umělecké agentury, například Panart Taťány Čechovské, JV Agentura a Nachtigall Artists Aleny Nachtigalové. Příležitostně přivezou operní pěvce i agentury, které se zaměřují na populární hudbu, třeba agentura LiveNation (dříve Interkoncert).
Nově k nim přibyla agentura ART INVEST Holding, jejímž vlastníkem je bývalý sportovní manažer Pavel Zíka. Pro příští rok má ambiciózní plány, v pětici koncertů nebude chybět ani slavný tenorista Roberto Alagna.
"Když se objeví najednou druhý subjekt s přesně stejným produktem, jaký na tuzemském trhu už asi pět let dobře funguje, musí zkusit nabídnout v principu sice stejný produkt, ale více se speciálně profilovat," komentovala vývoj kulturní manažerka Magdalena Živná.
Prostor v regionech
Podle ředitele Pražského jara Romana Bělora prostor pro organizování těchto koncertů v Praze stále je, otázkou zůstává, jak se agenturám podaří na přetíženém trhu uplatnit. Příležitost dávají například regiony, kde v poslední době zpívali Dmitrij Chvorostovskij, Sumi Jo, Joseph Calleja, José Cura i Plácido Domingo.Obvyklé ceny vstupenek na koncerty zahraničních pěvců se pohybují mezi tisícem až deseti tisíci korunami. Vzhledem k velkým honorářům ani levnější být nemohou. Vysoké vstupné však nepokrývá náklady a akce často potřebují podporu sponzorů.
I pořadatelství koncertů má proto svá pravidla; slavní umělci s agenturou nespolupracují bez toho, aniž by byla prověřená. A naopak i pro agenty může být spolupráce riskantní. "Pozvu hvězdu, která zprvu je tou největší, ale pak se ukáže, že zas až tak ne, a naopak ... Je to zkrátka o dobrém odhadu," dodala Nachtigalová, která 23. listopadu pořádá už vyprodaný galakoncert slavné sopranistky Anny Netrebkové.