Hudební ocenění
Ceny Vinyla oslavily hudební rozmanitost večírkem
11.03.2012 16:00 Zápisník
V brněnském klubu Fléda byly v sobotu 10. března poprvé předány Ceny Vinyla. Ocenění udělená českými hudebními publicisty se ukázala jako příjemný protipól o dva dny dříve udělovaných Cen Anděl. Objevem roku prvního ročníku Vinyly se stalo trio Fiordmoss, počinem Festival Creepy Teepee a jako deska roku bylo zvoleno nenápadné album Didaktik Nation Legendary Rock ještě nenápadnější formace B4.
Ceny Vinyla vymyslelo a zorganizovalo občanské sdružení Goliart, které stojí třeba i za kulturním webem Bozo.cz. Vedle před časem předané ceny Apollo, která se inspirovala britským oceněním Mercury Prize, mají Ceny Vinyla ambici stát se hudební obdobou výtvarné Ceny Jindřicha Chalupeckého či divadelní Ceny Alfréda Radoka. Předávací ceremoniál byl ale pojat jako nezávazný a nepompézní večírek s žánrově různorodou produkcí.
Večer otevřela čtveřice Gurun Gurun. Improvizační elektronické seskupení, jehož členem je dvojice z někdejší úspěšné party Miou-Miou, známý zvukař Ondřej Ježek a experimentátor Federsel, zcela zaplnilo dlouhý stůl nástroji, elektronikou, skrumáží kabelů a řadou nejrůznějších efektů. Hudba v jejich podání neměla formu tradičních struktur, natožpak obvyklých písniček, ale spíš příchuť dobrodružné hry, zkoumající možnosti zvuků, která se převaluje od ambientních ploch až po téměř industriální atmosféru. Jako obvykle menší počet návštěvníků zaujala k soustředěnému vnímání, zatímco ti ostatní jejich produkci míjeli s výrazem nepochopení. Na to, zapojovat vlastní fantazii a nebýt jen pasivním konzumentem, většina tuzemských posluchačů zkrátka stále není připravena.
Hlavní scénu poté rozpohybovali Please The Trees. Jejich indie rock byl tou nejstravitelnější položkou večera. Kapela projevila po nedávných koncertech a nahrávání třetího alba v USA výbornou formu; souhra i vzájemná komunikace na pódiu učinila z jejich - v kontextu večera - relaxačního setu příjemné zpestření a odlehčení bez nutného podbízení. Znovu se ukázalo, jak PTT umí kloubit melancholii s energií a jakým je paradoxem, když jsou podobní interpreti zatlačováni mezi "alternativní hudbu". Poté došlo na předávání.
Moderátoři a publicisté Aleš Stuchlý a Karel Veselý vtipně představili prostřednictvím komentované projekce všechny nominované a také organizátory. Ti pokřtili vinylovou desku, kompilaci s ukázkami tvorby nominovaných, která se stala zároveň cenou prvního ročníku. O grafickou podobu se postaral výtvarník Josef Bolf a jako kmotra, která vinylový kotouč brutálně rozdupala a jeho části vhodila do publika, byla přizvána šéfredaktorka magazínu Full Moon Jana Kačurová. Jednotlivé ceny pak zástupcům oceněných předali další z hlasujících hudebních publicistů.
Návštěvnicky nejlákavějším bodem celého večera byl evidentně temný blok formace WWW. Tradičně nervní až hysterický projev, surově nekompromisní texty a úderný zvukový doprovod sklidily nadšenou reakci v té době už několika set přítomných diváků. WWW nabídli několik ochutnávek z chystaného třetího alba, ale došlo i na osvědčené položky, třeba skladbu Pikola, náladou přesně dokreslující atmosféru filmu Pouta. Jako přídavek pak zazněla ledově syrová cover verze Hodinové hotelu, kterou kapela přispěla na kompilaci ke čtvrtstoletí Mňágy a Žďorp.
Závěr koncertu obstarali Kittchen, jeden z nominovaných objevů. Maskovaného frontmana kuchaře doprovodil i elektroniku obsluhující perkusista Tomáš Neuwerth a kombinace zadumaného, posmutnělého písničkářství na jedné straně a zvukového hledačství a někde až agresivních hlukových experimentů dokázala, že příznivý ohlas loňského debutového alba nebyl náhodný.
Celý večer, nesoucí se v duchu oslavy hudby, prostý pompézního hraní si na "galavečer" či "událost", uzavřela jako DJ, zpěvačka a herečka Johana Švarcová, hrající k tanci i poslechu až do časných ranních hodin. Ve výsledku předávací večer Cen Vinyla jasně dokázal, že snaha měnit svět i odhalování velkých pravd byly tentokrát ponechány do kompetence jiných, zatímco ti, kteří hledají v podobných cenách upozornění a nasměrování za tím zajímavým, co se na vůbec ne chudé domácí scéně aktuálně děje, tady byli na správné adrese.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.