Tři čtvrtiny členů prestižního českého hudebního tělesa vyzvaly k odchodu ředitele Václava Riedlbaucha. Důvodem je nevyřešený spor vedení filharmonie a hráčů kvůli autorským právům k nahrávkám.
Situace v České filharmonii je velmi napjatá - nejenže bude orchestr čekat dva roky na nového šéfdirigenta, ale většina hudebníků nyní také vyzývá k rezignaci generálního ředitele Václava Riedlbaucha. Petici, jejíž sepsání podnítil stále nevyřešený spor vedení filharmonie a hráčů kvůli autorským právům k nahrávkám, podepsalo asi 100 členů ansámblu, což jsou přibližně tři čtvrtiny jeho počtu. Dokument v nejbližších dnech orchestr předloží ministru kultury Václavu Jehličkovi, kterého chce se situací ve filharmonii seznámit.
Dohady způsobila nová legislativní úprava týkající se mimopracovních aktivit hráčů - záznamů z koncertů využívaných v rozhlase a televizi a na zvukových nosičích i studiového nahrávání. Zatímco dříve autorská práva k nahrávkám patřila hudebníkům, kteří je poskytovali k dalšímu užití, nyní jsou již majetkem filharmonie.
Riedlbauch: Uvidím, zda budu chtít pokračovat
"Petici, její výzvu k rezignaci, nepodceňuji. Problém, který vlnu protestů členů orchestru vyvolal, se tím ale nevyřeší. Odpovědný ředitel mu prostě neuteče a bude-li ctít předpisy, jimiž se příspěvková organizace řídí, nezbývá mu mnoho prostoru jednat jinak," reagoval Riedlbauch. Ve své funkci působí již osmým rokem a jeho smlouva mu letos v prosinci končí. "Co bude dále, zda budu za stávající atmosféry ochoten vůbec pokračovat a nasazovat tu v Rudolfinu svůj veškerý čas kvůli někomu, kdo si toho neváží, to teprve uvidím," dodal.
Hudebníci se rozhodli, že nebudou nic natáčet
"Novela autorského zákona při výkonech orchestru a sboru stanoví pojem takzvaného zaměstnaneckého díla. Lidé, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, odvádějí svůj umělecký výkon a zaměstnavateli patří práva k tomuto výkonu," řekl na počátku dubna ČTK ředitel Riedlbauch. Koncem prosince 2007 orchestru vypověděl smlouvu, která fungovala zhruba 50 let.
Právník však orchestru řekl, že zákon umožňuje dohodnout se i jinak: autorská práva mohou být přenechána zaměstnancům. Jak uvedla předsedkyně umělecké rady filharmonie Jana Brožková, kdyby si orchestr právní pomoc nenajal, tak by ředitel ani nedodržel tříměsíční výpovědní lhůtu u smlouvy. Jednání se prý z Riedlbauchovy strany neustále protahovala, a tak na konci března smlouva vypršela a podle zákona všechna autorská práva přešla na filharmonii. Z tohoto důvodu se orchestr rozhodl, že nebude dál nic natáčet. Pokud by přistoupil na jinou dohodu, přiznal by, že součástí jeho pracovní náplně jsou i tyto aktivity, konstatovala Brožková.
Nahrávky kompletu Mahlerových, Dvořákových, Brahmsových a Čajkovského symfonií, které realizuje se svým dlouholetým partnerem - japonskou firmou Octavia Records, však orchestr dokončí. Na jednotlivé projekty uzavřel kompromisní smlouvy, v nichž se obě strany autorských práv vzdávají ve prospěch producenta.
Orchestr bez šéfdirigenta je zranitelný
Ředitel Václav Riedlbauch v současné době podle Brožkové supluje i roli dramaturga a uměleckého vedoucího souboru. Podle kritiků nedává zaměstnancům mnoho prostoru k diskusi. Situace v ČF není také jednoduchá proto, že je orchestr od září loňského roku bez šéfdirigenta a na dalšího, kterým bude jednasedmdesátiletý Izraelec Elijahu Inbal, bude muset čekat dva roky. "Považuji to za výsledek špatné ředitelské a manažerské práce. Orchestr bez šéfdirigenta je velmi zranitelný a pokud se ocitne v rukou úředníků, není to dobré. Kdyby tady byla umělecká osobnost, která by nás podržela, jsem přesvědčena, že by spory ohledně smlouvy nenastaly," tvrdí Brožková.
Foto: Petra Hajská/ČF