Velkým koncertem v pražské O2 areně oslaví 14. října půl století bigbítové hudby v České republice devítka skupin, které spoluvytvářely historii tuzemské populární hudby. Olympic, Blue Effect, Pavla Sedláčka & Cadillac, Matadors, Progres 2, Citron, Jasnou Páku, Buty a Tři sestry, které zastupují určitá historická období, doplní jako desátá současná recesistická skupina Nightwork.
"Jde na české poměry o naprosto výjimečnou událost. Několik desítek rockerů vystoupí pod jednou střechou a více než čtyři hodiny budou společně s diváky slavit půl století bigbítu v Česku. Fanoušky čeká několik desítek pecek, které psaly dějiny rocku u nás," uvedl Jan Tuna, mluvčí společnosti Bestsport, která O2 arenu provozuje. Dodal, že nebudou chybět hity jako Slunečný hrob v podání Vladimíra Mišíka, Želva od Olympiku, Mám jednu ruku dlouhou od Buty nebo Zelená od Tří sester.
Koncert podle Tuny zahájí rokenrolový zpěvák Pavel Sedláček se skupinou Cadillac a s hosty Karlem Kahovcem a Petrem Vondráčkem. V dalším programu se představí nejdéle hrající tuzemská beatová skupina Olympic v čele s Petrem Jandou, Blue Effect neodmyslitelně spojený s kytaristou Radimem Hladíkem, který je spjatý také s Matadors. Ti vystoupí se zpěvákem Viktorem Sodomou.
V O2 areně si zahraje i Vladimír Mišík nebo slavná brněnská bigbítová skupina Progres 2 s lídrem Zdeňkem Klukou, který prošel všemi jejími sestavami. Tvrdší rock pak zastoupí ostravský Citron. Další ostravská kapela Buty nabídne svou směs rocku, folku i jazzu. Pražský bigbít 80. a 90. let bude reprezentovat Jasná páka a "hospodská" kapela Tři sestry, jejíž dominantou je Lou Fanánek Hagen.
Bigbít (zpočátku psaný jako big beat) je žánr populární hudby, který vznikl na začátku 60. let v Anglii, především v Liverpoolu a Birminghamu. Pro jeho představitele byl typický kytarový zvuk, harmonické vokály a chytlavé melodie. Termín bigbít byl používán výhradně v bývalém Československu, ve světě se tato hudba označuje jako merseybeat, rokenrol nebo pop rock 60. let.
V tuzemsku zažila beatová hudba v 60. letech obrovský rozmach a popularitu. V letech 1967 a 1968 se konaly dva československé beatové festivaly. Po okupaci Československa v srpnu 1968 byla beatová hudba vytlačena z oficiálních sdělovacích prostředků. Represe vůči nezávislé hudbě se stupňovaly a vyvrcholily v roce 1977 soudním procesem s undergroundovou kapelou Plastic People of The Universe.
Foto: archiv TÝDNE