Clarinet Factory na albu Worx and Reworx překvapí elektronikou

Kultura
6. 2. 2014 17:51
Skupina Clarinet Factory.
Skupina Clarinet Factory.

Dvě desítky let své existence slaví čtyřčlenná formace klasicky vzdělaných hudebníků Clarinet Factory dvojalbem Worx and Reworx. Nahrávka s hostujícím bubeníkem Alanem Vitoušem na prvním disku nabízí výběr ze skladeb Clarinet Factory, z nichž některé jsou vydány poprvé. Druhý disk obsahuje remixy od osobností zahraniční i tuzemské elektronické scény.

"Pro některé lidi to bude překvapení, ale my remixy považujeme za skladby těch remixérů, i když je to přepracovaná naše hudba. Je to takový soubor nejrůznějších směrů v elektronické hudbě. Díky remixům jsme poznali novou scénu a nové lidi a sami si z toho nabíráme další inspirace," řekl klarinetista Jindřich Pavliš.

Nahrávku kapely, jejíž tvorbu charakterizuje iniciátor vzniku Worx and Reworx Josef Sedloň jako "hudbu bez hranic - od klasiky přes jazz a etno až k volnomyšlenkářské improvizaci", pokřtili na konci ledna společně s jedním z remixérů, americkým multiinstrumentalistou Christopherem Willitsem na Nové scéně Národního divadla v rámci zahájení festivalu Spectaculare.

Členové Clarinet Factory, kteří jsou zaměstnaní v různých orchestrech, se znají skoro třicet let z konzervatoře. Přestože všichni studovali klasiku, ve volném čase za zabývali jinými žánry. "V každém žánru jsou nějaké kvality, nehaněl bych skoro nic, vždyť my jsme hráli i v dechovkách," podotkl klarinetista Luděk Boura.

Svoji originální hudbu Clarinet Factory nabídnou publiku například 12. a 13. února v Českém muzeu hudby v Praze. V programu Hudba z ticha s nimi vystoupí výtvarník Petr Nikl a bubeník Alan Vitouš, který se podílel na několika jejich albech. "Není to běžný koncert, protože má i svou vizuální stránku a posluchači se mohou aktivně zapojit," uvedl Pavliš.

Na koncert Clarinet Factory nabídnou skladby ovlivněné remixéry, kteří je prý mimo jiné inspirovali k novému zvuku. Dokonce uvažují o pořízení různých technických "krabiček" na pódium. "Žádný náš koncert není stejný, vždy se přizpůsobujeme prostoru, publiku a naší náladě," sdělil Boura.

Producent Sedloň byl se zahraničními remixéry v kontaktu už před nabídkou spolupráce s Clarinet Factory. Z oslovených zahraničních hudebníků odmítli jen dva. "Do budoucna chceme využít kontaktů k tomu, aby se Clarinet Factory dostali do zahraničí, protože je to jednoznačně vývozní artikl," je přesvědčen Sedloň.

Kapela Clarinet Factory, jejímiž členy jsou vedle Pavliše a Boury také Vojtěch Nýdl a Petr Valášek, za dobu své existence vydala čtyři řadová alba (Echoes from Stone, Polyphony, Out of Home a Echoes of Colors), zabodovala společným projektem s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou Eternal Seekers a zahrála si mimo jiné s Bobby McFerrinem či Filharmonií Brno nebo Janou Koubkovou. "Naše nadžánrovost není nějakým plánem, spíše se tak nějak nevejdeme do žánrových škatulek. My to bereme jako normální hudbu, která si tu a tam zaexperimentuje. Sami se nijak nevymezujeme, ošahali jsme si i šansony s Radkou Fišarovou nebo jazz s Janou Koubkovou. Ale do toho jsme pořád hráli třeba Bachovy polyfonie," dodal Pavliš.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Roman Vondrouš

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ