Collegium Musicum i s Vargou zahrají v únoru v Jazz Docku

Kultura
19. 12. 2013 07:44
Marián Varga, bývalý člen kapely Prúdy, která silně ovlivnila rockové dění na Slovensku i v Čechách, založil Collegium Musicum v roce 1969.
Marián Varga, bývalý člen kapely Prúdy, která silně ovlivnila rockové dění na Slovensku i v Čechách, založil Collegium Musicum v roce 1969.

Slovenská skupina Collegium Musicum s legendou československého rocku Mariánem Vargou vystoupí 19. února v komorním prostředí pražského klubu Jazz Dock. Collegium musicum vystoupí v plné sestavě, vedle Vargy tedy ve složení baskytarista Fedor Frešo, kytarista František Griglák a bubeník Martin Valihora. 

"Atmosféra malého klubu na Vltavě poskytne kapele, která je zvyklá spíš na velké sály a haly, úplně jiné možnosti. Scéna s Mariánem Vargou za Hammondama na pozadí létajících racků dává tušit, že nás čeká něco jedinečného," uvedla za pořadatele Barbora Šubrtová s tím, že na výjimečný koncert budou lístky vzácností. Kapacita Jazz Docku bude totiž necelých 200 míst.

Kapela se v původní sestavě sešla nejprve jednorázově kvůli festivalu Beatfest v roce 2008, zahrála si i v následujícím roce. Původního bubeníka Dušana Hájka, který se podle kapely po letech absence necítil na soustavné hraní, však nahradil Valihora.

Od roku 2009 kapela odehrála v Praze několik vyprodaných samostatných koncertů. Fanoušci si užili velkolepý koncert ve vyprodaném velkém sále Lucerny v květnu 2010 a o rok později vyprodaný Lucerna Music Bar. V roce 2012 pak Varga s Pavolem Hammelem ve spolupráci se členy Collegia musica oživili ve vyprodaném Divadle Archa legendární desku československého popu Zelená pošta, na které hostoval i Radim Hladík. Koncert se pro velký zájem fanoušků opakoval znovu letos v březnu.

Varga, bývalý člen kapely Prúdy, která silně ovlivnila rockové dění na Slovensku i v Čechách, založil Collegium Musicum v roce 1969. Inspirovalo ho vystoupení britské skupiny The Nice v Praze. První koncert Collegium Musicum v Praze se odehrál v roce 1970 v pražském Radiopaláci.

Posluchači se už tehdy dočkali originální směsi rockové vesměs instrumentální hudby s citacemi známých děl vážné hudby od Josepha Haydna nebo od Rimského-Korsakova. V roce 1971 vyšlo skupině debutové eponymní album a poté asi nejcennější dvojalbum Konvergencie. Podle hudebních odborníků byli první art rockovou kapelou a nejvýznamnější skupinou svého typu na území bývalého východního bloku.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ