Elvis zemřel před 40 lety. Odpočívá na Bermudách, tvrdí popírači

Kultura
16. 8. 2017
Vzpomínání na Elvise Presleyho.
Vzpomínání na Elvise Presleyho.

Ani po 40 letech neuhasla sláva rockové legendy Elvise Presleyho, který žije ve vzpomínkách pamětníků, v kreacích jeho epigonů i ve spekulacích spřádaných popírači jeho smrti. Ve světě dnes podle amerických médií existuje kolem 35 tisíc "Elvisů", z nichž velká část si ze ztělesnění slavné hvězdy udělala živnost. Presleyho sídlo Graceland v Memphisu navštěvuje ročně přes půl milionu lidí. Větší návštěvností se v USA může pochlubit jen Bílý dům.

Přestože zemřel mlád, jako by Presley žil víc životů. Byl středoškolským studentem, chudým řidičem náklaďáku, bohatou superstar, seržantem americké armády, sexuálním symbolem Ameriky, filmovou hvězdou, drogovou obětí. Byl ale především předobrazem rockových muzikantů a hudebním revolucionářem, který změnil americkou kulturu. Když byl na vrcholu, kopírovali ho všichni.

Američtí historikové populární hudby se v těchto dnech na stránkách tisku shodují v tom, že žádná popová hvězda nedosáhla takové slávy, jako Presley - Frank Sinatra, Beatles, Michael Jackson, Madonna ani Bob Dylan. "Před Elvisem nebylo nic," prohlásil svého času John Lennon.

Z filmu Sám doma.Presleyho poslední cestu sledovalo před 40 lety 80 tisíc lidí, ale stále ještě si leckdo myslí, že zpěvák ve skutečnosti nezemřel. Konspirační teorie se opírají o údajný černý vrtulník, který přistál na Presleyho usedlosti Graceland několik hodin předtím, než se jeho mrtvé tělo našlo. Rocker unavený slávou prý odletěl na Bermudy, kde odpočívá. Dnes by mu bylo 82 let.

Fotografie pořízená v Gracelandu.V roce 2002 se v USA objevila filmová komedie nazvaná Bubba Ho-Tep, jejíž scénář z teorií popíračů Presleyho smrti vychází. Stárnoucí zpěvák podle scénáře dožívá v jakémsi útulku na východě Texasu. Objevily se dokonce vážně míněné obrazové důkazy o tom, že Presley žije. Mihl se údajně jako muž s černým plnovousem v jedné scéně populárního filmu Sám doma z roku 1990. Podle britského bulváru The Sun dokonce Presleyho - tentokrát s bílým plnovousem - kdosi zachytil na fotografii pořízené v Gracelandu.

Presleyho hudební kořeny vidí americká kritika v blues, gospelu a rhythm and blues (R&B). Mezi jeho předchůdce řadí i nadané, ale neznámé afroamerické hudebníky a zpěváky, kteří položili základy rock'n'rollu a otevřeli Elvisovi a všem jeho následovníkům cestu. V dobách, kdy Ameriku ovládala rasová segregace, navštěvoval Presley černošské noční kluby v Memphisu. Jak ale napsal list San Diego Union Tribute, jejich inspirační podněty z velké část zapřel.

Vyčerpaný Presley zemřel ve 42 letech. Jeho úpadek je podle řady amerických rockerů dílem jeho mazaného manažera "plukovníka" Toma Parkera. Ten sice z Elvise udělal lukrativní mezinárodní obchodní značku, ale nasměroval podle kritiků jeho kariéru k degradaci a úpadku. "Přivlastnil si polovinu jeho výdělků, což je odporné. Vyslal ho do Las Vegas a obsadil do všech těch mizerných filmů. Svůj podíl viny má i sám Elvis, ale byl to prostě jen naivní vesnický kluk," prohlásil spoluzakladatel skupiny Eagles Don Henley.

Legenda o Presleym je výnosná i dnes, 40 let po jeho smrti. U příležitosti výročí zpěvákovy smrti je tento týden v Memphisu očekáváno 30 tisíc lidí, ale za návštěvu jeho hrobu letos budou muset poprvé zaplatit. Vstupné je 30 dolarů (660 Kč).

Místnosti v domě v německém Bad Nauheimu, kde zpěvák na konci 50. let několik měsíců přebýval, nabízí místní penzion movitým hostům. V hotel se změnila i část Elvisova sídla Graceland. Podle časopisu Forbes loni Presleyho písně vydělaly 27 milionů dolarů (598 milionů Kč), jeho alba vyšla v milionovém nákladu. Podle dvaasedmdesátileté Priscilly Presleyové, která se zpěvákem žila šest let v manželském svazku, magie Elvisových písní pořád funguje.

Jeden z jeho největších hitů Jailhouse rock

Autor: ČTK Foto: ČTK , Frank Rumpenhorst

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné