Festival Sudety se v sedmém ročníku dostává k 90. letům minulého století. Nabídne výstavy, filmovou premiéru, koncerty i příběhy lidí ze severu Čech, které se pojí s významným historickým mezníkem. Řekl to ve čtvrtek programový vedoucí festivalu Milan Fred Pištěk.
Maraton kulturních akcí zahájí 14. listopadu v restauraci Pod Kaštany koncert, který má přiblížit, jak to v hospodách vypadalo na konci 80. let. Součástí akce s dvanácti vystupujícími skupinami bude i výstava a dobová výzdoba mapami ČSSR. "Je to taková atrakce pro mladé i starší," poznamenal Pištěk. Podle něj šest předchozích ročníků ukázalo, že zájem o regionální historii je napříč generacemi.
Program se tentokrát soustřeďuje na přelomová devadesátá léta. "Zaměřujeme se na vyrovnávání se s nadcházející osobní svobodou i svobodou slova a životem v nově uspořádané demokratické společnosti," řekl Pištěk. Festival chce ukázat autentické příběhy lidí, kteří morálně odolali nebo se obětovali za druhé, i těch, co podlehli. "Příběhy často prosté i neuvěřitelné zároveň budou utvářet hlavní dramaturgickou linii," uvedl.
Studenti filozofické fakulty pořádají v rámci festivalu konferenci Slova a svoboda. Státní svátek si připomenou 17. listopadu pietním aktem v městských sadech. Ve stejný den vystoupí herečka Nataša Gáčová v divadelním monodramatu o politických vězenkyních 50. let Byly jsme tam taky.
Divoká devadesátá budou tématem večera formátu Pecha Kucha Night, v jehož rámci se budou prezentovat tvůrčích osobnosti. Martin Ryšavý a Pavel Kopecký uvedou v severočeské premiéře film Na vodě, což je příběh několika postav pohybujících se na vodách a cestách podkrušnohorské krajiny, jež je sama v pohybu.
Součástí festivalu jsou i dvě výstavy, přednáška nebo scénické čtení z knihy Magor dětem. Podrobnosti najdou zájemci na stránkách festivalu.