Kašpárkův <span>druhý útok</span> na dětské uši

Kultura
29. 7. 2009 13:11
Kašpárek
Kašpárek

Kašpárek navždy.Divadelně-písničkový projekt pro děti Kašpárek v rohlíku na druhém albu ještě přitvrdil. Kašpárek je mrtvej, ale „bejbypanková" show musí pokračovat, i kdyby na rohlík nebylo. Ke kašpárkovi opět přidala hlasy řádka popových a rockových zpěváků, třeba David Koller, Lenka Dusilová či Milan Cais z TataBojs.

Milé děti, Kašpárek umřel. Ať žije Kašpárek. Pokračování dětského kabaretního pásma, vymyšleného původně členy Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a kapely Folk3Mail, určitě malé posluchače nepodceňuje. Některé písničky alba nazvaného Kašpárek navždy jsou možná až příliš „dospělé" a pobaví spíš rodiče.

Hned na první pohled viditelný parodický moment Show Must Go On, který tvůrci nemohli stihnout vztáhnout na Michaela, ale na Freddieho či princeznu Dianu jo, asi drobotina nepochopí.To ovšem neznamená, že si dítko ze svérázného dílka nemůže vzít něco úplně jiného, než by dospělec čekal. A pár kousků určitě rozjaří i „začínající" puberťáky.

Korekce dětské morbidity?

Autoři písní dobře vědí, že děti jsou nejen andílci, ale občas nutně také stvoření škodolibá, žárlivá a hněvivá. Výchovné není pouze moralizovat nebo před tím zavírat oči, ale spíš nabídnout šanci vyblbnout se a možnost srovnat si jaksi mimoděk v hlavě, co se dělá a co ne. Tuhle funkci plní album na výtečnou.

Cédeska.Žánrově se tvůrci „bejbypanku" rozmáchli ještě víc než na prvním, v podstatě folk-rockovém albu (i když i tam zamaskovali požehnané množství vlivů). Vzali to od funky přes hip hop až po onen nefalšovaný „bejbypank". Dobrá energie pro vyřádění. Produkčně působí nahrávka mnohem hutněji a dotaženěji než Kašpárek první. Daň za větší hudební preciznost? Trošičku se vytratilo nenapodobitelné kouzlo naivního. Ale naštěstí ne úplně.

Soupiska hostů zahrnuje jak muzikanty známé z prvotiny (David Koller, Blanka Šrůmová), tak několik nových kašpárkovských tváří. Úvodní „protirasistické" funky Černá s rozkošným přízvukem, česky a výborně podala Tonya Graves, zpěvačka Monkey Business. Gipsy.cz skotačí v „dětském hip hopu" Hop hop. Okouzlující je i Milan Cajs v písních o Angelině Jolie, převtělené do lepé učitelky, nebo v Lupičích povidel, kde si výborně rozumí s dalším „velkým děckem" Márdim z Vypsané fiXy. Především však nahrávku koření, stejně jako v případě prvotiny, nefalšovaně rozdovádění dětští zpěváci a zpěvačky.

S The Clash na nočníku

Nejvděčnějším dětským hitem kolekce zaručeně bude svérázná cover-verze Should I Stay Or Should I Go od legendárních The Clash. Zde opatřená sloganem Čůrej sem a čůrej tam a převzatá údajně z repertoáru skupiny The Pampers: „každej se rád vyčůrá/zadara i za bůra... čůrej doma, čůrej v Metru/jen nečůrej proti větru... ten, kdo hodně vody lemtá/přečůrá i prezidenta." Že to nezní ani trochu výchovně? Ale kdepak, jak lépe chcete dostat prcka na nočník?

A propos, témata kašpárkovských písní. Nic vznešeného a za každou cenu roztomilého. Ale věci, se kterými se dnes dítka setkávají doopravdy a které je zajímají. Tedy bohužel i televizní „realita" či školní šikana. Ovšem i poetično jako v písni Panenka na kraji nebe.

Ke svérázům Kašpárka v rohlíku 2 patří už obal. Vlastně nevyšlo obyčejné CD, ale rovnou „cédeska". Tak tvůrci překřtili kompaktní disk, umně napasovaný do obalu formátu LP desky. Album sice není zrovna skladné, ale potěší velikost vloženého archu s notičkami a akordy, který slouží jako doopravdy čitelný zpěvník.

Kašpárek v rohlíku 2: Kašpárek navždy
Indies Scope Records, 40:30 min.

Foto: Indies Scope/Yinachi

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ