Česká hudební scéna má nové enfant terrible. Trojice mistrů kontroverze - Samir Hauser, Řezník a František Štorm - otvírá Mortal Cabinet.
Snahy vymezit se proti zavedenému a vystavět svou popularitu na něčem, co do té doby bylo považováno za extrémní, jsou skoro stejně staré jako populární hudba sama. Pobuřovaly pohybové kreace Elvise Presleyho, opilecká extempore Jima Morrisona, brutální hlasitost prvních metalistů, vnější atributy punku i pohrávání si s travesty stylizací v osmdesátých letech.
Později se hrany otupily a časem už původně nepřístojné chování všem připadalo když ne normální, pak alespoň nijak výjimečné. V českých zemích, ghettu dlouhá léta uzavřeném před světem železnou oponou, bývaly pokusy o provokace ještě snazší než kdekoli jinde. Platí to ale i dnes?
Fúze vyvrhelů
První zmínky o novém uskupení, které má k hudbě stejně daleko jako k divadlu či konceptuálnímu projektu, probleskly při rozhovorech se Samirem Hauserem, frontmanem elektronických zvrhlíků Vanessa. Když oznámil, že se spolčil s kontroverzním raperem Řezníkem, mnozí se pousmáli. Kauza, kdy maskovaný raper, podobně jako Hauser jedněmi odmítaný a druhými vnímaný jako naprostá ikona svého žánru, roztočil v souvislosti s anketou Český slavík spirálu debat, co je ještě pro komerční scénu únosné a co už ne, ještě úplně nezapadla. Třetí do party byl přizván František Štorm, mozek mezinárodně uznávané metalové skupiny Master's Hammer a také ceněný grafik.
"Volal mi z ničeho nic Samir, a já byl nadšený, poněvadž jsem ho obdivoval a neznal ho osobně," vzpomíná Štorm. "To bylo loni na jaře. Na první schůzce jsem se seznámil taky s Řezníkem, citlivý chlapík. Oba jsou vlastně hrozně přemýšliví a citliví umělci," dodává; v souvislosti se zveřejňovaným Řezníkovým textem o "holce v mým sklepě" či vzpomínce na Vanessu, která si udělala večírek v přímém přenosu České televize, to nelze vnímat jinak než jako ukázkový sarkasmus.
"Napadlo mě, že udělám hudební projekt složený ze tří ‚vyvrhelů' domácí hudební scény. A Franta Štorm s Řezníkem tyhle předpoklady splňují," komentuje to věcně Samir Hauser. Návodný název Mortal Cabinet do toho přirozeně zapadá.
Podobné je to i s tématy prvních zveřejněných skladeb. Crowley je prý "oslava jednoho z nejzábavnějších dekadentů", přičemž spisovatel a malíř Aleister Crowley je trojicí označován jako "Švejk okultismu". Cirkus mrtvých zase pojednává o tom, že "žijeme v cirkusu, kde už jsou klauni mírně ohnilí a jejich triky docela otřepané, atrakce jsou staré a rozvrzané".
Raketová sbírka
Jako mnozí jiní oslovili fanoušky svých tří kapel s žádostí o podporu nové aktivity a finance, potřebné pro vznik debutového alba. "Pojď do toho s náma a pomoz nám nasrat všechny přizdisráče světa!" píše se bez obalu na stránkách Startovač.cz. Akce byla spuštěna 25. května a za pouhý první den na účtu přistálo celkem třicet tisíc korun. V době vzniku tohoto textu a necelé tři týdny před ukončením už bylo vybráno více než 120 tisíc.
Stylizace i výrazně teatrální vizuály byly pořízeny v krematoriu, odměnou za příspěvek skupina slibuje i vlastní pivo, Štormův dřevoryt či Řezníkovu podepsanou masku. Víra, že nová hudební aktivita vyvolá průvan na "zasmrádlým rybníku český hudební scény" ("Někdo to udělat musí," krčí rameny Štorm), vede k tomu, že debutová nahrávka už vzniká a do podzimu by měla být na světě.
Jako producenta trojice oslovila britskou legendu Johna Fryera (pracoval na albech skupin Nine Inch Nails, Swans či Cradle of Filth) a křest novinky proběhne koncem listopadu v Praze.
Že Mortal Cabinet mnohé znechutí svou morbidností i záměrně lacinou stylizací, je už předem jasné, stejně jako fakt, že zatímco jeden tábor je bude považovat za hudební událost, pro druhý půjde jen o lokální kuriozitu. Nicméně zároveň jde o impuls, jakých není nikdy dost. "Většina lidí ostatně znechucení jenom předstírá. Tak jim chceme říct, že už nemusejí," vzkazuje František Štorm.