Kubišová: Rusko se kvůli Pussy Riot ocitlo na seznamu banánových republik

Kultura
17. 8. 2012 18:00
Zpěvačka Marta Kubišová s odsouzením kapely Pussy Riot nesouhlasí.
Zpěvačka Marta Kubišová s odsouzením kapely Pussy Riot nesouhlasí.

Odsouzení ruských muzikantek z punkové skupiny Pussy Riot k dvěma letům odnětí svobody považují čeští umělci a disidenti za skandální, nesmyslné a ostudné. Moskevský soud dnes odsoudil dívky za výtržnost v pravoslavném chrámu, kterou chtěly protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku.

"Rozsudkem se (Rusko) ocitlo na seznamu banánových republik. Je to celé nesmysl, už to, že jsou soudně stíhané," řekla Marta Kubišová, která kvůli komunistické persekuci nemohla zpívat a veřejně vystupovat 20 let. Letos sedmdesátiletá zpěvačka drží palce všem pokračovatelkám a fandům mladých punkerek, kteří po celém světě už delší dobu pořádají akce na podporu odsouzených.

Za ostudu považuje celou akci i biskup Václav Malý. "Když se ta děvčata omluvila, měla by dostat nanejvýš pokutu, ale rozhodně nebýt vystavena trestnímu stíhání. Čekal bych od moskevského patriarchy, že řekne: Ta děvčata osvoboďte. Mrzí mě, že od vedení pravoslavné církve nezazněl ani jeden hlas, který by řekl: Toto trestní stíhání je nevěcné," řekl Malý.

Zároveň upozornil, že ve stínu procesu s Pussy Riot zůstávají další vážné případy umlčování či pronásledování umělců či blogerů v Rusku. "Je nebezpečí, že se na ně zapomene," dodal Malý. Na podporu muzikantek se v otevřeném dopise adresovaném moskevskému patriarchovi Kirillovi připojili i zástupci různých církví působících v Česku.¨

Členky ruské punkové kapely Pussy Riot byly odsouzeny ke dvěma letům vězení.Tříhodinové čtení rozsudku sledoval i frontman skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek. "Bylo to děsné a absurdní. Dva roky je i na Rusko, které bych rád vnímal jako civilizovanou zemi, ale nejde to, je to moc. Je to perzekuce na perzekuci, celé 20. století i dál," řekl Wanek, kterému jednání moskevského soudu připomnělo někdejšímu chování českých úřadů.

"V disentu se kdysi používal termín 'předposranost' - mocnář ani nemusel říct, co by chtěl, a hodnostáři, policisté, soudci předem odhadovali jeho přání. Putin udělal geniální tah, když řekl: Buďte k nim shovívaví. Teď se může hájit, jak má nezávislé soudy," uvedl Wanek, který v Rusku několikrát koncertoval.

Podle Michala Prokopa je celý soudní proces politickou kauzou. "S Putinovým režimem si svoboda těžko může rozumět," uvedl. Vystoupení muzikantek v kostele ho prý příliš neokouzlilo. "Ale mají právo dělat si, co chtějí. Řada kumštýřů má postavený svůj umělecký výraz na čáře nebo za ní. A provokace je celkem oblíbená umělecká metoda, která k punku patří," řekl muzikant.

Trestání muzikantů za postoj, který vyjadřují vůči establishmentu, považuje za nesmysl i Petr Štěpán z punkové kapely Hrdinové nové fronty.

Co se v chrámu stalo

Muzikantky Jekatěrina Samucevičová, Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová byly v únoru zadrženy při happeningu v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele.

 

Před oltářem v jedné z chrámových lodí zazpívaly s kuklami na hlavách a krátkých šatech bez rukávů "punkovou modlitbu" s refrénem "Bohorodičko, vyžeň Putina". Chtěly tak prý protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku. Obhajoba se chce proti rozsudku odvolat, žádala osvobození. Muzikantky odmítly přiznat vinu, ale už dříve se věřícím omluvily.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ