Punk jinak
Když špína střídá luxus. Jak se bydlí na hudebních festivalech?
15.06.2017 20:00 Reportáž
Zapomeňte na spartánské podmínky, namožená záda, bolení žaludku a promáčený stan. Hudební festivaly začínají nabízet služby i pro náročnější návštěvníky, kteří touží po klidném spánku a čistotě. Včetně pankáčů. Že se na to nevyprdneš.
"Spát někde pod stanem, do toho ten hrozný řev a opilci válející se v blátě," peskuje mne před odjezdem ustrašená babička.
Raději nezjišťuji, zda jí v hlavě uvízly drsné záběry z tehdy surově rozehnaného CzechTeku či hippie báje o blátivém Woodstocku z roku 1969.
Sám si ale vzpomínám na svůj první zážitek z hudebního festivalu. Psal se rok 2005 a po úspěšně zvládnutém prvním ročníku střední školy mne důvěřivá maminka pustila do jámy lvové. Na Keltské noci v podhůří Krkonoš mě vítali nazí pankáči sáňkující po holé zadnici na blátivém svahu.
Uběhlo mnoho let a na žánrově podobné události, táborském festivalu Mighty Sounds, na mne čeká postavený a plně vybavený útulný stan. Vzpomínku na soukromé koryto říčky protékající nekvalitním stanem vystřídal téměř hotelový luxus.
Stan s recepcí
Žádné mrcasení se s nepoddajnými tyčkami a pod náporem větru se zmítající plachtou.
Padám do připraveného týpí pro pět osob, vybaveného nafukovací matrací, polštářem, přikrývkou i lampičkou. Nedaleko je i sprcha, o kterou se nemusím dělit s desetitisíci návštěvníky, ale jen pár desítkami "vyvolených", co si připlatili za pohodlnější spánek. Po rozpočtení celkové částky mezi další čtyři kamarády jsme na částce 1700 korun na osobu. Bližší a pohodlnější obydlí nenajdete. "Nadstandardního ubytování využije necelá třetina návštěvníků.
Zájem o tyto komfortnější možnosti navíc neustále narůstá," říká Markéta Štěchová z organizačního týmu. Kromě běžného stanového městečka je tak k dispozici i kemp oplocený, hlídaný a lépe vybavený, parking kemp, kde je možné postavit si stan vedle auta, či právě naše luxusní "osada" s nonstop recepcí.
"Jezdí k nám návštěvníci různého věku a ne každý už má síly na to spát pod širákem nebo ve stanu na karimatce," jmenuje hlavní důvody rozšířené nabídky ubytování organizátor Mighty Sounds František Švadlena. "Pořád se najdou tací, kteří vzpomínají na začátky, kdy byla atmosféra vskutku romantická. Festival funguje už dvanáct let a někteří k nám jezdí od samého začátku. Nechtějí o něj přijít, zároveň si ale chtějí i lépe odpočinout," odmítá úvahy o selektování hudebních nadšenců.
Útulnost především
Fenomén pohodlného stanování přišel z Velké Británie, kde se pro něj ustálil pojem "glamping" - vycházející ze slov glamour (půvab) a camping (kempování). Na některých britských festivalech jsou už ale v pohodlí ubytování o míle dál než v České republice. Třeba na akci Bestival, která se odehrává na ostrově Isle of Wight jižně od Southamptonu. Poté, co vás do dějiště převeze loď, si můžete vybrat, zda strávíte noc v indiánském týpí, eskymácké jurtě, či v takzvaném snoozeboxu, přenosném plastovém obydlí. Na výběr je ale také doslova královský stan v Kerala Mademoiselle Campu.
V muzikantském prostoru za hlavním pódiem, na kterém v září vystoupí třeba slavní Queen, na vás bude čekat parádní postel s vysokou matrací povlečenou egyptskou bavlnou. Pořadatelé budou návštěvníky rozmazlovat kulinářskými specialitami, drahými koktejly a kvalitním vínem v neméně přepychové jídelně. Pobyt ve stanu zařízeném jako pětihvězdičkový hotel spolu se vstupenkou a all-inclusive konzumací jídla a pití vyjde na 208 tisíc korun. Doprava vrtulníkem na festival je však už za příplatek...
Romský povoz nebo autobus hvizd
Také slavný festival Glastonbury, kam loni zamířilo 135 tisíc fanoušků, čímž patnáctkrát překonali počet zdejších obyvatel, nabízí hodně širokou nabídku ubytování. Od romanticky zařízené jurty a týpí až po parádní retro karavany s klimatizací. Nejen v Cornbury jsou zase k mání pestrobarevné romské povozy z borovicového dřeva. Na dvou palandách se v nich pohodlně vyspí čtyři lidé a jsou plné háčkovaných přehozů. Romantiku jen trochu "kazí" plně elektrifi kovaný kuchyňský kout a funkční zásuvky. Pro opravdové fajnšmekry (a boháče) je pak nabídka amerického hudebního svátku Bonnaroo. V Tennessee můžete na vlastní kůži zažít, jak festival vidí rockové hvězdy. Zapůjčí vám totiž plně vybavený autobus, jakými se po náročných turné vydávají známé kapely.
Pokud nevyznáváte hromadné čištění zubů u koryta s vodou s dalšími pomačkanými zjevy, můžete zkusit navštívit hudební akci Green Man ve velšském Brecon Beacons.
"Klidný přístav zdraví a duševní pohody najdete v zastrčené a klidné mýtině mezi starými duby, kde můžete odpočívat v zelené oáze klidu," lákají návštěvníky pořadatelé. Ač popis působí téměř na pobyt s lesními vílami, čekají vás zde horké koupele v přírodě nedaleko festivalového dění.
Každé dopoledne jsou v nabídce cvičení jógy a pilates či masáže zmožených těl. Za hodinu v této festivalové oáze zaplatíte v přepočtu 180 korun.
Bohatou nabídku ubytování nabízejí i v Szigetu. Sedmidenní akci můžete strávit v jednoduchých dřevěných domcích, karavanech či speciálním kempu pro rodiny s malými potomky. Zatímco si budete užívat hudební zážitek, ratolest může řádit v hlídaném dětském koutku. Koupit si můžete i pobyt ve VIP kempu s bazénem či tematických stanových městech. Třeba v tom francouzském vás každé ráno probudí vůně čerstvých croissantů z mobilní pekárny.
Farmářské trhy na pankáče
Právě gastronomie na festivalech zažívá vedle ubytování největší progres. Areály čím dál více připomínají farmářské trhy, výběr jídla je stále rozmanitější. "Punk je mrkev," směje se dívka s pestrobarevnými vlasy a cucá stoprocentní šťávu z oranžové zeleniny. Člověk neví, co ochutnat dřív. Je libo cibulový quiche, vymazlený hamburger, čerstvé domácí těstoviny či raclette s voňavým švýcarským sýrem? "Je to trend, který se rychle šíří. My se ale k jídlu snažíme přistupovat pečlivě už řadu let, naše nabídka patří v Česku ke špičce," tvrdí Markéta Štěchová z Mighty Sounds a není důvod jí nevěřit.
Neubráním se zvědavosti a "koštuji" dýňové curry s kokosovým mlékem a jasmínovou rýží od usměvavé ženy z Barmy. Gastronomický zážitek za 95 korun překonává mé očekávání. Nostalgici si nadále mohou dopřát promaštění organismu za pomoci klobás, langošů či bramboráků, na délku fronty ale vítězí jiné stánky. Na své si na táborském letišti přišli i vegané či konzumenti raw jídel, posedět můžete v baru s míchanými drinky i kavárně.
"Cítím, že začíná revoluce, co se týká kvality a pestrosti," míní Pavel Fořt, hlavní pořadatel festivalu Rock for People. "Dostává se k nám zahraniční kuchyně ve své pravé, chutné podobě. Co se také výrazně změnilo, je poptávka po zdravé stravě," konstatuje. Na festivalu v Hradci Králové si návštěvníci letos poprvé užili akci Street Food Rocks, kde mohli ochutnat jídla z různých koutů světa.
Podobný koncept si prosadil také Aleš Víšek, který se o provoz stánků na Mighty Sounds stará už dvanáctým rokem.
"Nikdy jsem nechtěl na festivalu cukrovou vatu a turecký med. Mnozí mi říkali, že pankáči snědí všechno. Já si ale trochu postavil hlavu, že i oni mohou jíst něco stylového a dobrého," říká sympatický gurmán.
Už žádné friťáky
"Přestal jsem úplně oslovovat prodejce, co připravovali jídlo způsobem, že jen hodí polotovar do friťáku, a budou na tom chtít co nejvíce vydělat. Lidé sice pořád milují i nezdravé věci jako langoš či halušky, mastná jídla ale nevydrží jíst celý víkend. Už v sobotu hledají zdravější alternativu a pak se vracejí k těmto stánkům spolu s dalšími kamarády. Postupem let se někteří návštěvníci stávají v bistrech štamgasty," pochvaluje si Víšek, který se stánkaři vše ladí už pět měsíců před startem festivalu.
Největší fronty se tak tvořily u obrovské pánve s vegetariánskou paellou, k níž obsluha nabízela i vychlazenou sangrii s ovocem. Na jídlo návštěvníci trpělivě podupávali rovněž u mělnické restaurace Bystrý králík. Veganský hot dog se zajímavými omáčkami byl absolutním hitem, na kterém si pochutnali i ortodoxní masožravci.
Organizátoři Rock for People hledají inspiraci na velkých festivalech v Německu a poté dále na Západě, lidé z Mighty Sounds ale klidně zamíří až do jihoafrického Kapského Města. "Byl jsem tam na farmářských trzích a dodnes z nich čerpám nápady. Třeba tím, jak za minimální náklady vytvořili dekorace u stánků a sezení kolem nich. Většinou šlo o recyklované věci, co dům dal. Vše ale bylo velice stylové," vzpomíná Víšek a nenápadně prozrazuje část svých vizí. Patří mezi ně přehlídky tematických jídel, různé ochutnávky či degustační menu. Rád by rovněž stylizoval výběr jídla a pití k hudebním žánrům, které festival nabízí. "Třeba u reggae pódia by mohli nabízet jejich sušené jerky, speciality z kuřecího masa a další jamajská jídla a specifické drinky," zasní se.
V blízké budoucnosti se na českých festivalech možná začnou objevovat opravdové restaurace se sezením a obsluhou.
"Náznaky už tady jsou a myslím, že se tímto směrem bude občerstvení posouvat čím dál více," souhlasí hradecký pořadatel Fořt. "Mohlo by jít o výjezdní verze dobrých restaurací, které mají v létě útlum a je to pro ně zároveň cesta, jak o sobě dát vědět. Na festivalech navíc mnoho začátečníků trénuje a právě otevření restaurace je jejich cíl," dodává Víšek z Mighty Sounds.
Zatím se však dalo sedět vedle jednoduchých lavic hlavně na pohodlných fat boyích, nafukovacích sedačkách či naplněných kávových pytlech. Jídlo se v Táboře podávalo na recyklovatelné bambusové tácky. Ty ve společnosti vratných kelímků zajistily, že se mezi diváky takřka neobjevovaly odpadky a lidé se mohli bez obav usadit na zem nebo se věnovat doplňkovým činnostem. Těch je na větších festivalech většinou už celá řada.
Mimohudební zábava zaručena
V Hradci si tak třeba mohli účastníci zahrát beach volejbal, basketbal, protáhnout se při józe či se zchladit v bazénu.
V Táboře byl zase k dispozici "kurt" na nohejbal či badminton (včetně noční verze), k dispozici byla i speciální vodní dráha k surfování. Línější lidé ocenili měření sil v pétanque, hyperaktivní se ničili navléknutím do "zorbingových" koulí v bláznivé hře Bumperball.
Kdo však moderní inovace ignoroval a nadále vzpomínal na blátivou minulost, se nakonec v Táboře také dočkal.
I ty největší citlivky po vydatném dešti nakonec pařily pod pódiem v záplavě bláta spolu s nejméně náročnými pankáči. A pak že je punk mrtev! Nebo mrkev?
Denní jídelníček na Mighty Sounds Snídaně: quiche, čerstvá káva Svačina: čerstvě vymačkaný fresh juice, veganská angreštová zmrzlina Oběd: vegetariánská paella, sangria Svačina: sýrové raclette, ledová tříšť Večeře: dýňové curry s kokosovým mlékem a rýží Půlnoční večeře: burger z čerstvého hovězího masa, Long Island Ice Tea
Článek vyšel v jednom z loňských čísel časopisu INSTINKT.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.