Koncert na podporu
Pussy Riot mají právo na názor, říká Miroslav Wanek
14.05.2012 17:00 Rozhovor
V úterý 15. května proběhne v pražském Lucerna Music Baru koncert na podporu uvězněných hudebnic z ruské rockové kapely Pussy Riot. Jeden z organizátorů a vystupujících, lídr skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek, pro TÝDEN.CZ odpovídal na otázku, proč vlastně mají čeští hudebníci potřebu podpořit ruské aktivistky.
Tři členky Pussy Riot - Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová - jsou obviněny z výtržnictví kvůli únorovému happeningu v centrálním moskevském kostele. Hrozí jim až sedm let vězení. Moskevský soud drží hudebnice stále ve vazbě.
Na koncertě s názvem Už zase zavírají muzikanty na jejich podporu zahrají kromě Už jsme doma i The Plastic People of The Universe, Filip Topol, Vlasta Třešňák s kapelou, Echt!, Čokovoko a Kopir Rozsywal Bestar.
Anglický dramatik Tom Stoppard, který je v úzkém přátelském kontaktu se skupinou Plastic People, zaslal pořadatelům podporu v následujícím znění: "Je smutné, když velká silná země jedná jako malá a ustrašená. Svoboda znamená moci se svobodně vyjadřovat, kritizovat, postavit se na odpor, nebo neznamená skoro nic. Stíhání skupiny Pussy Riot působí dojmem nostalgické touhy po samovládě."
Jaká byla geneze koncertu od prvotního nápadu k realizaci?
Ten nápad na uspořádání koncertu vznikl paraleně ve stejném dni jak na straně Už jsme doma, tak na straně The Plastic People Of The Universe. My jsme se už týden předtím o té kauze bavili s kytaristou PPU Pepou Karafiátem v klubu Kaštan a asi to nějak nezávisle dozrálo na obou stranách. Já osobně celou kauzu sleduji od počátku a hrozně mě to dožírá. Nejen to, co dělá Putin a jemu věrní, a nejen to, že církevní hodnostáři v čele s Kirilem s touto novodobou despocií kolaborují, ale i ten hysterický postoj médií a především masová netolerance většiny lidí, kteří si neuvědomují, že podstatnější než forma toho protestu je jeho obsah a že ten se týká jich všech.
Hrály v tom roli i nějaké vlastní zážitky z doby před listopadem 1989?
Dýchla na mě z toho vlastní zkušenost. Za všechny se mi vybavuje Málkov někdy v roce 1983, kde se měl konat koncert FPB a dalších kapel a kam přijeli policajti a típli to. To samo o sobě nebylo nezvyklé, ale jak jsme tam stáli venku s rukama opřenýma o zeď, seběhli se místní obyvatelé a hlučně to konání esenbákům schvalovali. Vůbec si nepřipouštěli, že by ta naše nesvoboda byla i jejich nesvobodou. A to se dnes opakuje a já chápu, že s tím moc neudělám, ale mám potřebu proti tomu protestovat.
Jak vznikla sestava kapel, které na koncertě vystoupí?
Jak jsem řekl - iniciativa vzešla od Už jsme doma a od PPU. Protože máme stejnou agenturu - AMP, požádali jsme nezávisle na sobě našeho manažera Romka Hanzlíka, jestli by se toho neujal. On pak oslovoval další kapely a hudebníky a nakonec z toho vzešla tato sestava. On má na tom koncertu největší díl práce. Myslím ale, že je v zásadě úplně jedno, jaké kapely tam hrajou, je to jen jedna z aktivit, které se teď objevují a každý si může samozřejmě vybrat takovou akci, která mu vyhovuje. Na druhou stranu především v případě PPU jde zcela jistě o velmi silnou paralelu s jejich případem z roku 1976 a pro mnohé lidi to může být užitečné si to uvědomit a pochopit tak lépe, co se teď děje v Rusku.
Objevují se ale i názory, že happening v kostele nebyl nejlépe zvolenou formou protestu...
Ano, setkávám se i mezi svými známými s názorem, že to ty holky přepískly, že to neměly dělat v kostele a že si chtěly nahonit popularitu. To přesně o nich ruská propaganda rozšiřuje, a jak je vidět, daří se jí to. Když si ale člověk dá tu práci a vysleduje na internetu aktivity například Naděždy Tolokonnikovové, zjistí, že těch protestů a diskusí absolvovala v minulosti desítky a desítky a naprostá většina z nich byla velmi pokojná a konstruktivní. Ale nebylo to slyšet. Tak zvolila tuto formu. A proč v kostele? Zcela jistě ne proto, aby urážely věřící - to by přece rozbíjely krucifixy nebo nadávaly Bohu. Ale ony naopak žádaly Boha, aby už něco udělal s tím bezprávím, které s sebou přináší režim kágébáka Putina a jeho loutek Kirila a Medveděva. Paralela s mediální denunciací PPU v 70, letech, jakož i s existencí kolaborantské církve ve sdružení Pacem in terris, je nabíledni. Takže jako hudebníci a tvůrci se chceme tímto koncertem postavit na stranu Pussy Riot, jejich názorů a hlavně jejich práva takovýto názor vyjádřit.
Kromě dua Čokovoko tam jsou spíš samí starší muzikanti. To ti mladší neměli zájem to podpořit?
Mám pocit, že typ hudby, která se při tom bude hrát, je nepodstatný, disko zpěváci nebo technaři nebo dechovka a metalisti, prostě kdokoli má právo zorganizovat podobnou akci pro lidi, kteří danému styly holdují takto vyhraněně a zároveň by rádi podpořili Pussy Riot. Čím více toho bude, tím lépe. Náš výběr (nezáměrný) - PPU, Už jsme doma, Topol, Třešňák, Echt atd. - má na druhou stranu jisté opodstatnění v podobném osudu a podobné zkušenosti, i když samozřejmě ve větší či menší míře.
Proběhne jen tento koncert, nebo plánujete na podporu Pussy Riot i něco dalšího?
Souběžně s koncertem probíhá petice, kterou bychom pak rádi předali na ruskou ambasádu a do Kremlu. Zároveň bych rád vyzval členy naší vlády, aby se k dané kauze vyjádřili podle svých možností a samozřejmě svého přesvědčení, aby se pokusili vyvíjet určitý tlak na ruské kolegy. Týká se to hlavně těch členů vlády, kteří sami mají s podobnými represemi zkušenosti, tzn.hlavně ministr zahraničí a ministr obrany. Já jsme v minulém týdnu obesílal také svoje kolegy v zahraničí a ponoukal je k organizovanání podobných akcí. Něco se chystá v Knitting Factory v New Yorku, něco v San Francisku, naše spřízněné kapely ve Francii již podobné akce organizují celý březen a ozvaly se mi kapely z Nového Zélandu a z Japonska, že o té kauze vědí a že se pokusí také něco udělat. Nejkrásnějším výsledkem by bylo, kdyby je propustili co nejdříve a my mohli zorganizovat společný koncert v Moskvě nebo tady v Praze. Asi to tak brzo nebude, ale věřím, že jednou k tomu určitě dojde. Já jsem s nimi v přímém kontaktu a tato akce je velice posiluje, jako ostatně všechna ta nemalá podpora z celého světa.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.