Podle všech zákonů showbyznysu i biologie to nejslavnější kapela světa měla mít dávno za sebou. Místo toho je na scéně přes padesát let a právě vydala novou desku. Sice s převzatými skladbami, ale rozhodně stojí za poslech.
Album Blue & Lonesome sice neobsahuje jedinou autorskou píseň, ale do diskografie britské hudební legendy zapadá skvěle. Stones se na něm totiž velkým obloukem vracejí ke svým začátkům, kdy fungovali coby věrozvěstové černošského blues v Anglii a na starém kontinentě vůbec.
Blue & Lonesome je kolekcí slavných i méně známých bluesových čísel od klasiků žánru, jako jsou Buddy Johnson, Howlin' Wolf, Memphis Slim, Little Walter či Willie Dixon. Náladu celé desky předznamenává už první singl Just Your Fool - kapele to hraje skvěle, těžkotonážní synkopový rytmus se valí vpřed jako lokomotiva, pravou bluesovou atmosféru dotváří kromě nezaměnitelné kytarové souhry Keitha Richardse a Ronnieho Wooda výborná foukací harmonika, kterou jako vždy obsluhuje frontman Mick Jagger. Víceméně stejně to vypadalo už počátkem roku 1963 v klubu Marquee v londýnské bohémské čtvrti Soho, kde se tehdy ani ne dvacetiletí kluci představili se stejnými písněmi světu poprvé.
* Co byly takzvané rasové desky?
* Kdo byl zpočátku vůdčím duchem Rolling Stones?
* Kdo z kapely byl nejméně odolný vůči drogám a alkoholu a kdo byl naopak v těžkých časech její dobrou duší?
* Komu z kapely přebral Keith Richards modelku Anitu Pallenberg?
* Kdo všechno z původních Stones bydlel pohromadě v jednom bytě?
Odpovědi na tyto a spoustu dalších otázek najdete v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které je právě na stáncích.