Hudební show založenou na harmonickém souzvuku šestice mužských vokálů, kterým nechybí hravost, originalita, ani prvotřídní umělecká kvalita přivítají elegantní prostory Národního domu na pražských Vinohradech. Na 15. ročník Festivalu swingové hudby, jenž se zde uskuteční ve dnech 7. - 8. listopadu, totiž opět dorazí americký sextet Take 6, aby festivalovému publiku představil své aktuální album One, a opět dokázal, proč mu nadšeně aplaudují miliony lidí po celém světě.
Není divu, že písně ve stylu moderního křesťanského gospelu, přitom osobitě formovaného soulem, jazzem, funkem, R&B či popem, sextetu už vynesly 10 Cen Grammy. Do Prahy se vrací po dvou letech, kdy na Festivalu swingové hudby vyprodali velký sál do posledního místa. Na otázky TÝDNE odpovídal Claude McKnight.
V Praze zahajujete další ročník swingového festivalu. Co vás láká nebo čím je pro vás důležitý swing v roce 2012?
Swing byl vždycky důležitý, nejen dnes. Především pro to, jak ovlivňoval ostatní žánry. A jak ostatně dodnes ovlivňuje nás.
Retro hudba je dnes velmi populární, a to nejen v České republice. Jakou ale máte zkušenost s jejím vnímáním mladým publikem?
Mladé publikum samozřejmě obvykle poslouchá hlavně nejnovější styly hudby, ale zároveň je i nejotevřenější širokému záběru nejrůznějších žánrů. Často vídáme opravdu hodně mladých lidí v našem publiku. Dá se říci, že se v něm vyskytují úplně všichni, od nejmladších po nejstarší, a hlavně takoví, kteří mají rádi širokou paletu hudebních žánrů. Jsme moc rádi, že tomu tak je.
Znáte nějakou českou klasiku hudby, které se věnujete?
Bohužel neznám žádné české písně. Ale pokud mi nějakou doporučíte, rozhodně rád se ji naučím!
Jak si vůbec vybíráte nové písně do repertoáru? Co taková píseň musí splňovat, abyste si ji vybrali?
Pracujeme kolektivně. Každý člen skupiny přináší své nápady a názory, a z nich pak vybíráme, co budeme dál zpracovávat.
Je pro vás důležité překračovat hranice hudebních žánrů?
Ať píseň pochází odkudkoli a reprezentuje jakýkoli hudební žánr, vždy doufáme, že se nám ji podaří upravit tak, aby se z ní stalo něco jedinečného a ta úprava byla pro posluchače zajímavá. Takže se nesnažíme primárně o prolínání žánrů za každou cenu, spíš nám jde o to, objevit v písni něco nového, upravit ji tak, že bude mít v sobě něco, co může přispět k tomu, že ji lidé budou chtít stále poslouchat.
Do Prahy se vracíte už po třetí. Utkvělo vám v hlavě něco z těch minulých návštěv?
Ze všeho nejlepší byly reakce místního publika. Byly tak vřelé, přátelské, vyloženě nadšené tou hudbou. I proto se rádi vracíme.
Co jste si tentokrát pro pražské publikum připravili? Zazní jen skladby z aktuální desky One, nebo i něco jiného?
Budeme zpívat některé skladby z našeho nového alba, zazpíváme něco z našich starších hitů a určitě dojde i na některé věci, které od nás publikum ještě vůbec neslyšelo. Hlavně bychom ale rádi, aby z koncertu každý odcházel s velikým úsměvem.