Jedna z nejstarších a nejuznávanějších hudebních institucí v Česku vstupuje do své 120. sezony. Český spolek pro komorní hudbu, jehož minulost je spjata nejen se slavnými osobnostmi tuzemské hudební scény, přestál za dlouhou dobu své existence nejrůznější společenské i politické turbulence a pravidelně přináší několik koncertních řad. Do jubilejní sezony vstoupí dnes slavnostním zahajovacím koncertem.
Malíř Vojtěch Hynais, vynálezce František Křižík, princ Bedřich Schwarzenberg, stavitel Josef Hlávka nebo dirigent Karel Kovařovic. To je jenom stručný výčet významných osobností, které stály u zrodu spolku, který si dal v době svého vzniku za cíl sdružovat zájemce o komorní hudbu. A samozřejmě pořádat koncerty. Ty úplně první patřily hlavně Českému kvartetu, ve kterém hrál například i pozdější skladatel Josef Suk.
"Tato sezona by měla být nejenom pro nás slavnostní, přeci jenom 120 let jedné kulturní instituce si určitě zaslouží pozornost. Celková sezona se ale svým rozsahem prakticky nemění, zahrnuje čtyři koncertní řady po sedmi koncertech," sdělil Radiožurnálu dlouholetý dramaturg spolku Ludvík Kašpárek.
Jednu z nejvýznamnějších kapitol v historii Českého spolku pro komorní hudbu napsalo proslulé Smetanovo kvarteto. Kromě smyčců pak v programu postupem času přibývaly i další nástroje, například dechové, a komorní orchestry.
Významná instituce, která je o téměř dva roky starší než Česká filharmonie (od roku 1994 je spolek její součástí - pozn. red.), klade důraz také na podporu mladých umělců a uděluje Cenu Českého spolku pro komorní hudbu.
Vstup do jubilejní 120. sezony oslaví ČSKH dnes od 19.30 koncertem ve Dvořákově síni v Rudolfinu, na programu budou skladby Františka Xavera Richtera, Bedřicha Smetany a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v podání Pražákova a Graffova kvarteta.
Milovníci komorní hudby se u příležitosti výročí mohou těšit také na speciální publikaci mapující historii spolku a unikátní CD s historickými nahrávkami Českého kvarteta z let 1928-1929.