Trutnov Open Air Festival, přezdívaný Český Woodstock, se uskuteční tradičně třetí srpnový víkend 16.-19. 8. v areálu Na Bojišti v Trutnově. "K blížícímu se Dni dětí vybubnováváme, že k americkým Korn přibývají další kapely. V našem podhorském ležení zahrají punkoví Yellowcard a alternativní dEUS. Doplňují tak tradiční mozaiku plnou rozličností a různorodosti, jak to měl rád i náš náčelník," oznamují pořadatelé nejstarší nejen hudební přehlídky svého druhu u nás.
Letošní pětadvacátý rok je In memoriam věnován náčelníkovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinu Jirousovi, kteří byli pravidelnými festivalovými návštěvníky. I proto jádro programu opět tvoří především nekomerčně laděné projekty. "Trutnov by bez alternativních kapel nebyl Trutnovem. Jsou pupeční šňůrou, která jej propojuje s jeho početím v undergroundu a začátky festivalu v první polovině osmdesátých let," říká zakladatel festivalu Martin Věchet.
Z v česku neokoukaných amerických punkerů Yellowcard mají pořadatelé radost. Zatím u nás vystoupili pouze jednou, a to při svém turné vloni v Praze. Ačkoliv se jedná o kapelu, která vznikla již před patnácti lety, přijedou do Čech na své první festivalové vystoupení až nyní. "Stejně jako před pár lety The Subways, kteří se u nás poprvé představili právě pod horami, Yellowcard je neokoukanou kapelou, která tady příliš nehrála a nebyla k vidění a slyšení," říká k tomu Eva Navrátilová Lipová, jedna z pořadatelek festivalu.
Yellowcard pocházejí z Jacksonville, nejlidnatějšího města na Floridě, a popularitu si získali po pěti letech od svého vzniku v roce 2003 albem Ocean Avenue. V těchto dnech právě vychází aktuální singl z připravované, v pořadí jíž osmé desky a Yellowcard sklízí úspěch a pochvaly od přátel, kritiků i fanoušků skupiny.
dEUS, kteří jsou další posilou letošního trutnovského programu, bývají považováni za jednu z nejznámějších a nejlepších alernativně - rockových skupin z Belgie. Vznikli v Antverpách v roce 1992 na základech malé, ale živé alternativní hudební scény. V jejich hudbě se odrážejí různorodé vlivy umělců jako Tom Waits, Frank Zappa, Sonic Youth i Leonard Cohen či Smashing Pumpkins. Zdánlivě žánrově nesourodé prvky dEUS umějí bravurně skloubit a vytvořit z nich uhrančivou hudební mozaiku, kterou pochvalně kvitují hudební kritici a z níž jsou nadšeni posluchači po celé Evropě.
V roce 2000 hlavní duše kapely Tom Barman pozastavil její fungování. Mělo jít jen o krátkou přestávku, aby se členové měli možnost věnovat i jiným aktivitám. Nakonec z toho byla čtyřletá pauza s několika ojedinělými koncerty. Barman si během té doby kromě jiného zrežíroval i svůj hraný debut Any Way The Wind Blows. Před vánocemi 2004 jejich návrat nabral konkrétní podoby. "Byli jsme všichni zaneprázdněni, ty roky tak letěly," říká k tomu Barman. "Ale pak jsme si uvědomili, že v rockové hudbě je několik let jako věčnost. Reakce lidí, když jsme se vrátili, byla neuvěřitelná. Hráli jsme na mnoha místech před větším publikem. Bylo to víc, než jsme očekávali."
Zatím poslední album Keep You Close natočené s kanadským producentem Davidem Bottrillem (Muse, Placebo, Tool aj.) vydala kapela v září loňského roku. Podle Toma Barmana je deska velmi vášnivá, ale také taneční. Naposledy skupina zabodovala počátkem listopadu 2011 na udílení MTV Europe Music Awards, kde byla zvolena "nejlepší belgickou kapelou". Na jaře se znovu ukázali v Praze. dEUS píší již druhou kapitolu své kariéry, a ta bude zřejmě ještě úspěšnější než ta první.
Obě kapely vystoupí vedle celé plejády zástupců tuzemské scény, kupříkladu vedle undergroundové legendy Plastic People či amerických Korn a zpívajícího herce Jiřího Schmitzera, který již s podhorským festivalem srostl natolik, že si jej bez něho lze jen těžko představit. Není výjimkou, že zde tento rockový písničkář, který byl vloni pasován na předkapelu Iggyho Popa, sklízí větší aplaus než velké zahraniční hvězdy.