Po desítce zahraničních alb roku 2013 hudební redaktor TÝDNE Antonín Kocábek předkládá i desítku domácích hudebních nahrávek, které letos rozhodně stály za pozornost, a mohou být tipem, k čemu se vrátit, a nebo co nepřehlédnout v bilanci uplynulého roku.
DVA: Nipomo
Vlezlá otázka, zda má dvojice ještě co říct a nebude-li již jen dokola opakovat vyřčené, byla letošní nahrávkou odpovězena s odzbrojující razancí. Muzikantsky i skladatelsky opět velmi nápadité, a k tomu hravé a stále optimistické album má v sobě rozhled těch, kteří nesedí jen doma za pecí. Porce originálních melodií, které zároveň nepopírají místo původu. Kutilství, které překonává řemeslníky svázané konvencemi.
Lenka Dusilová & Baromantika: V hodině smrti
Říká se tomu "najít sama sebe". Přerod rockové zpěvačky byl dokonán, spolčení s jazzmany i ústup z pozice sólistky občerstvuje obě strany a instrumentální mistrovství tu neslouží k samoúčelnému předvádění, ale hudebnímu výsledku. Pop i experiment v jednom balení, silná témata a neustálé hledání.
Leto: Zbytky ozářených ploch
Manželská dvojice z Olomouce, nenápadná a nikam se netlačící, nahrála poetický debut, skvěle odrážející současnou realitu. Přesvědčivá, ucelená, kompaktně působící a dotažená nahrávka, kde je znát, že nejde jen o náhodně ze šuplíku posbíranou kolekci nápadů. Trocha snílkovství, podmanivé melodie, pop z obýváku a praktická ukázka, že i zcela mimo hudební průmysl vzniká nejen nápaditá a zajímavá, ale i poslechově vstřícná hudba.
Kalle: Live from the Room
Pod lo-fi přístupem se skrývá to, o co se jiní marně snaží, a co nelze napsat do not. Písničkářství táborské dvojice, které stačí kytara a hlas k tomu, aby posluchače uhranula, nepřináší nic dosud neslyšeného, ale přesto je výsledný pocit natolik intenzivní, že těžko hledá konkurenci. Maximální emoce, prostor, který "hraje" a hudba, která posluchače nutí vykolejit
Kieslowski: Mezi lopatky
Ani folk, ani pop. Třetí album během tří let opět přináší silné melodie, ale i tak ostrou reflexi partnerských vztahů, že z toho běhá mráz po zádech. Zdánlivou obyčejnost písniček obaluje vynikající produkce a aranže, které všemu dávají punc sofistikovanosti a civilnosti, aniž by obsah ztratil svou naléhavost.
Cermaque: Rodinné album
Básník Jakub Čermák již dlouho dokazuje svou autorskou potenci a schopnost přímo i mistrovskými metaforami pojmenovat zdánlivě nepodstatné detaily. Album stejně tak křehké a intimní, jako charismatické a překypující emocemi. Krásné a poetické písničky se dívají na svět pozitivně a zahánějí vše negativní, čím si špiníme život. Další nahrávka, v praxi dokazující výjimečnost Martina Kyšperského a Ondřeje Ježka, kteří s výsledkem pomáhali. Nejlepší folková deska posledních let
OTK: Brno
Pražští alternativní rockeři na své před internetem schovávané desce trochu ustoupili z hitovosti předchozího alba Okolo, ale i tentokrát dokáží přinést lahůdky všem ochotným labužníkům. Skladby, protkané složitými rytmy nezaujmou všechny, ale těm, kteří si v nich najdou zdroj energie, se stanou drogou. Lehká ironie, mocné harmonie a selský rozum spojený s vypiplaným provedením na albu, které provinčnosti ujíždí rychlostí vozu s koníkem na kapotě.
Prodavač: Malý ráje
Že se protest a kritika něčeho, co kolem nás nefunguje (a ti pohodlnější to označují za systém, i když jsme to vlastně my sami), dá zabalit i do melodických písniček, dokazovala už skupina Sporto. Prodavač je jejím nejlepším pokračováním a důkazem, že i popové písně nemusí být o ničem. Jeho debut přesně pojmenovává vše důležité, co se kolem nás odehrává, s mrazivou přesností, a přitom zdánlivě lehce, melodicky a bez oklik. Svá zamyšlení navíc proklamativně nevnucuje, nehraje si na spasitele, co zná návod, je jen na posluchači, zda má chuť si uvědomovat, o čem se tu zpívá. Kolik jiných takových znáte?
Tvrdý / Havelka: U nás v garáži
Osobní překvapení. Nahrávka, která mate, hledá hranice hudby i posluchačovy tolerance. Nic pro masového posluchače. Zdánlivé předělávky, provokující všechny, kteří srovnávají namísto aby poslouchali, jsou ve skutečnosti autorsky originální poctou celé jedné době a jejím tvůrcům. Ledové rytmy, spousty skrytých hudebních nápadů, které rozhodně nevystrčí nos na poprvé, neprvoplánové melodie, zvláštní atmosféra. Cítím tu pokoru před původními vzory i chuť přidat vlastní otisk tam, kam se jiní bojí.
Schwarzprior: Iddqd
Silně menšinová záležitost. Něco, čemu se těžko "přichází na kloub" a rozhodně nic pěkného. Podivuhodný výlet do počítačového světa, surová dystopie coby odraz temných stránek současnosti. Elektronika studená jak z Antarktidy, surrealistické texty, zhudebněné čiré zlo. Je dobré do podobné atmosféry alespoň občas vstoupit, abychom si pak vážili, že je kam se vracet. Konceptuální nahrávka, ideální pro všechny, které zaujali WWW a hledají syrovější vidění.
Nominace alb na výroční Cenu Apollo:
- Adrian T. Bell: Different World
- Lenka Dusilová a Baromantika: V hodině smrti
- Kieslowski: Mezi lopatky
- Boris Carloff: Morphosis
- DVA: Nipomo
- Skleník: Champagne Cork Pop
- Zrní: Následuj kojota
Nominace alb na výroční Ceny Vinyla:
- DVA: Nipomo
- Kalle: Live from the Room
- Leto: Zbytky ozářených ploch
Ceny Anděl dosud své nominace nezveřejnily.