Vyzrálá míza aneb dárky starých pánů

Kultura
22. 12. 2014 16:30
Hudební tipy.
Hudební tipy.

Vydávat album v mladistvém věku je vždy snazší než v tom pokročilejším - a nejen kvůli přicházejícím nápadům. Skutečně nová nahrávka kohokoli, komu je více než padesát let, bývá dost často primárním vítězstvím nad sebou samým. A vůbec nevadí, když v tom "mají prsty" i spolupracovníci: jejich výběr je totiž také výpovědí.


František Segrado: Segrado (Kudykam)   http://www.clickmusic.cz/cs/interpreti/segrado/alba/segrado

S úmyslem na to vydat Františku Segradovi jeho první sólové album v téměř až důchodovém věku, přišel Michal Horáček. A také vše zorganizoval, dodal texty a nahrávku posléze vydal.  Původně to sice vypadalo jako trošku svéhlavý nápad, ti bez hudebního rozhledu se posměšně ptali: "Kdo to je, ten Segrado?", ale mnohem větší překvapení nastalo, když se nahrávka usídlila mezi nejprodávanějšími tituly, a v počtu prodaných kusů předstihla i výrazně zavedené kolegy.

Ve Františku Segradovi našel Michal Horáček ideálního partnera.Segrado, kdysi frontman kapely Dobrohošť, později pak Veselá bída, je na hudební scéně známý přes čtvrt století. Nabyté zkušenosti se odrážejí i v aktuálních v písničkách navzdory výrazně odlišnému rukopisu autorů: Mocný hlas vládne takovou uvěřitelností, jakou tvorba spojená se jménem Michala Horáčka už několik let neměla, přirozeným respektem a procítěností. Jen uhlazenost občas vyvolává divadelní dojem; trocha víc syrovosti by určitě znamenala pestřejší vyznění. Ale možná právě sametová vemlouvavost stojí za zvýšeným zájmem i mezi těmi, kteří interpretovo jméno do seznámení s nahrávkou nezaregistrovali.

Instrumentální hvězdy, jakými už jsou hráč na cokoli strunné Josef Štěpánek, bubeník Miloš Dvořáček nebo basista Martin Lehký, stojí za špičkovým provedením i citlivým doprovodem. A spolu s pestrou sestavou autorů, mezi kterými nechybí kromě medializované poslední skladby Petra Hapky, příspěvků od "trabandity" Jardy Svobody, slovenské legendy Andreje Šebana, zúčastněných Josefa Štěpánka a Lenky Nové i několik coververzí od tak vzdálených tvůrců, jakými jsou Billy Joel či Tom Waits.

Františka Segrado je najednou všude plno.Deska si sama dává přívlastek "rodinné album" a je to přesné: je nadčasová i schopná oslovovat napříč generacemi. Má v sobě i to, co chybělo posledním deskám dua Hapka &  Horáček nebo lyrikálu Kudykam. Proplétá se šansonem, barem nasáklým jazzem, folk-rockem a pochopitelně i folklórem, který je Segradovi celoživotní inspirací. Vyzrálé písničkářství se tu pojí se srozumitelnými zpověďmi, schopnými oslovovat. František Segrado zkrátka vypráví a kdo má zájem poslouchat, má co.

Segradův debut patří k oněm silným albům roku 2014, které se nejspíš neobjeví v nejrůznějších výročních anketách, ač by tam rozhodně patřily. Na jeho kvalitách to nic neubere a troufám si odhadovat, že k němu své slovo řekne čas. "Netoužím od něho slyšet nic nového, třeskutě chytrého... Jen něco hezkého," zpívá o panu prezidentovi. A všem, kteří se alespoň občas bez nového obejdou sám předává dárek, který je toho "chytrého" a "hezkého" vrchovatě plný.

 

Luboš Pospíšil & 5P: Soukromá elegie (Supraphon)
http://www.supraphonline.cz/album/86454-soukroma-elegie

Už je to dlouho, co chytil Luboš Pospíšil svůj druhý dech a obklopil se spoluhráči, kteří by mnohdy mohli být jeho dětmi. A dech mu dosud nedošel. Nekorunovaný král všech romantiků, kterému ale zároveň nečiní problém vemlouvavý šansonový projev ani classic-rocková či bluesová poloha. Letošní, už třetí album tohoto období a snad první, které vzniklo ve stejné sestavě jako to předcházející, to opakovaně potvrzuje.

Luboš Pospíšil nahrál svou nejlepší desku posledních dvaceti let.Pospíšil jde na novince dál, zbytečně se neohlíží, ale přesto tu jsou jasné reminiscence na minulost: samotný název desky nebo Už vyplouvám, Karino jasně směřuje k písni Píši vám Karino z nejúspěšnější, skoro třicet let staré desky. Právě v ní zpívá větu, že je "odsouzen k životu", charakteristickou pro celou nahrávku. Navzdory primární romantice se totiž písněmi vine až překvapivý optimismus. Snad i za ním stojí kolektivní duch, prostor, který zpěvák ostatním členům 5P dává. Ty písničky nejsou ani novátorské ani nezapomenutelné svou výjimečností, ale příjemné k poslechu svou vyrovnaností i tím, jak nerezignovaly na výpověď.

Hodně se mluvilo o tom, že do stabilního týmu autorů tentokrát přibyl Michal Hrůza. Jeho poprockový Starý pár netrpí zbytečnou melancholií, ke které by téma svádělo, a docela dobře zapadá mezi ostatní. Snad to bude i díky tomu, že je z ostatních písniček jasně patrný Pospíšilův dnešní odstup i nadhled. Už to není jen ten zasněný, jakoby mimo realitu se nacházející epik, ale ten, kteří ve stěžejním textu zpívá, že je to "jen pokleslá poezie".  A když  se jinde objeví v refrénu spojení "starý DJ mladý songy hrál", je tak trochu i o něm.

Jestliže úvodní dvě skladby znamenají spíš jen naladění se na společnou vlnu, finálová trojice  alba zachycuje kapelu i jejího frontmana ve skvělé, vyzrálé formě. A to natolik, že je potřeba si desku "chvíli" v uších otáčet, aby se jeden ujistil, že si to jen nenamlouvá, jak se té zdánlivě nesourodé partě podařila.

Romantika i nadhled: to je současný Luboš Pospíšil.Nedovoluji si odhadovat, kolik podobná, v nejlepším slova smyslu konzervativní deska, osloví mladých posluchačů, ale by divné, kdyby si alespoň někteří z nich nevšimli toho, jak to kapelu spolu baví a s jakou lehkostí písničky plynou. Ti starší (pro které je tu třeba zjevný odkaz k Jethro Tull ve skladbě Tak navštiv bar) se zas mají možnost přesvědčit, že to stále funguje a nejde jen o hraní proto, "aby  bylo na složenky". Ta vzájemná schopnost zpěváka a kapely si předávat impulsy je tu pořád silná, a dokud se nevytratí, bude to mít smysl.

27. prosince se o tom mimochodem lze přesvědčit na vánočním koncertu Luboše Pospíšila & 5P v pražské Malostranské Besedě, na jaře 2015 pak na druhé části turné k albu.

Autor: Antonín KocábekFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ