Miloš Doležal: Tichá jarní umírání

Kultura
11. 5. 2008 12:01
Miloš Doležal
Miloš Doležal

Dohraje-li či definitivně dozpívá kdejaký televizní kašpar, panáčkují česká média kolem jeho figurky s morbidní celostránkovostí. Umře-li skutečný hrdina, který za vlast nasazoval krk a riskoval v dobách, kdy šlo nejen o čest, ale především o život, následuje sotva pár novinových řádek, ne-li ubohé mlčení.

Tak tomu bylo i v případě plukovníka Jiřího Poláčka, který byl pohřben na konci dubna. Ročník 1913, jeden z posledních kolínských Židů, před válkou vynikající český boxer v lehké váze, za druhé světové války účastník zahraničního odboje. Přežil potopení lodě Patria, bojoval u afrického Tobruku v Klapálkově oddíle a pak se stal příslušníkem RAF, když jako střelec létal u 311. čs. bombardovací perutě ve Velké Británii a účastnil se ze vzduchu spojeneckého vylodění v Normandii. A po roce 1948 z rozhodnutí bolševických aparátčíků putoval rovnou ke krompáči.

Ze svých životních "houpaček" si rád dělával legraci, o zásluhách nemluvil, dramata svého osudu popisoval věcně a stroze, jako by šlo o běžný zápas v ringu. Avšak když přišla řeč na holocaust a utrpení jeho souvěrců, hlas se mu zlomil a Jiří Poláček popisoval, jak se po válce vrátil domů, ale nikoho ze svých už nenašel, všichni skončili v Osvětimi. U nich doma bydlela úplně jiná rodina, která dostala byt přidělen prý za zásluhy o vítězství nad nacismem. "Nemělo cenu se tam dál producírovat," popisoval později "bylo vidět, že o můj návrat nikdo nestál."

A jak se v Čechách o smrti statečných a hrdinů vlastně dozvídáme? To když se nemůžete dovolat, a v telefonním seznamu si proto najdete spojení na souseda, který vám suše řekne: "Jo, souseda tudle vynesli v rakvi." Anebo se vám vrátí dopis s poznámkou pošťáka: "Adresát zemřel." Tak jsem se minulý týden dozvěděl o smrti brněnské dámy Milady Všetičkové, ročník 1916, jedné z nejtišších a nejpokornějších žen, jaké jsem kdy poznal. Svůj osud nesla heroicky a zároveň jaksi neokázale. Přitom její životní příběh je téma na rozměrnou baladickou poemu.

Dcera prvorepublikového poslance Malého právě začínala studovat učitelský ústav, když se seznámila s generálem Bohuslavem Všetičkou, o dvaadvacet let starším mužem sportovní figury a slavné legionářské minulosti. Láska, maturita a vytoužená svatba. Jenže to by se nesměl psát prosinec 1938. Za necelé tři měsíce přišla okupace a manžel se za tichého souhlasu novomanželky zapojuje do odbojové organizace Obrana národa, ve které zaujímá místo nejpřednější - velitele pro celou Moravu. Sled událostí je děsivě přímočarý: narození dcery Zlaty, gestapo neúspěšně hledá generála Všetičku, který se s pomocí manželky skrývá, druhé těhotenství paní Milady, zatčení generála Všetičky, narození syna Aleše, který za čtyři měsíce umírá, poprava generála Všetičky a za několik let i smrt dcerky Zlaty.

Paní Všetičková už se nikdy nevdala, její pouto k manželovi bylo vzácně pevné a osudové. Zůstala sama uprostřed Brna jako na nějakém pustém ostrově, snad pouze práce v univerzitní knihovně ji vytrhovala z přízraků minulosti. A stále se jí vracely otázky: "Setkám se se svými mrtvými? A poznají mne, když už jsem stará a trouchnivá, a oni umřeli tak mladí a krásní? Budou se ke mně vůbec hlásit? A kdo se postará o hrob mého muže, když už nikoho nemám?"

Když jsem o Vánocích odjížděl z návštěvy u paní Všetičkové, ohlédl jsem se. Vzpřímená dáma mává z okna garsoniéry v obrovském brněnském paneláku a přitom čeká na posmrtné setkání. Smrt si chodí kolem, do jiných pater, a na ni jaksi zapomíná...

Dnes už tedy na svoje trýznivé otázky odpověď dostala. Zbývá pouze zodpovědět tu poslední - zda národ či přímo město Brno splatí svůj dluh generálu Všetičkovi a postará se o jeho hrob.

Autor je básník a rozhlasový redaktor

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ