Karikatura EU: Černého spoluautoři <span>nejsou k nalezení</span>

Kultura
13. 1. 2009 12:41
Česko. Jediná součást skládačky, jejíž autor je jistý.
Česko. Jediná součást skládačky, jejíž autor je jistý.

Existují vůbec spoluautoři Černého plastiky v Bruselu?Existence 26 autorů, kteří údajně s českým sochařem Davidem Černým připravili dílo pro sídlo Rady EU v Bruselu, je pochybná. Několik autorů nemá i přes deklarované účasti na mezinárodních výstavách a získané ceny žádnou stopu na internetu, případně jméno není v evidenci občanů dané země.

Není vyloučené, že existence 26 autorů je smyšlená a celé dílo vytvořil Černý; ten to ale popírá. Na webové stránce českého předsednictví www.eu2009.cz nejsou fotografie umělců, a ti se také neúčastní žádné z akcí při představování projektu.

Česko. Jediná součást skládačky, jejíž autor je jistý.Dlouho připravovaný a utajovaný projekt je v Bruselu od pondělí, teprve ve čtvrtek ale dostane konečnou podobu, neboť některé jeho části jsou kinetické a až v pohybu bude zřetelný záměr autora. Jednotlivé části objektu, zpodobňující všechny země EU, se snaží představit nechtěné stereotypy, které o dané zemi panují. Očekává se, že dílo vzbudí v Bruselu rozporuplné reakce.

Umělkyni Sabrinu Unterbergerovou nikdo nezná

V zobrazení Rakouska se odráží jeho odpor k jaderné energii.Například Rakousko, známé svým odporem k jaderné energii, pokrývají obrovské chladicí věže jaderných elektráren. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by existovala umělkyně, která měla dílo vytvořit, Sabrina Unterbergerová. Kromě advokátky téhož jména z Bad Ischlu a jisté atletky se toto jméno vyskytuje na internetu už jen ve spojení s Černého dílem.

Pod francouzským projektem, který ukazuje celou zemi ve stávce, je podepsána skupina GRAA. Taková skupina, která by se zabývala výtvarným uměním, však v zemi patrně neexistuje, nejsou o ní informace na internetu ani v telefonním seznamu. Jediné, co má se zkratkou spojitost, je regionální skupina odborníků na alkoholismus a jiné závislosti či studijní skupina pro antickou Afriku při univerzitě v Montpellier.

Národní stereotypy? Pro Brusel Atomium, pro Maďarsko čabajka a meloun.Místo Británie je v mozaice ponecháno volné - podle Černého může vyjadřovat odtažitý vztah země k unii. Jako autor je uveden Khalid Asadi. Jeho webová stránka uvádí telefon, který však patří výtvarníkovi Bobbymu Dowlerovi, jenž České tiskové kanceláři  řekl, že o ničem neví a Černého nezná. Jako adresa údajného Assadiho je uvedena adresa galerie, v níž Dowler vystavoval. Jinak není o Assadim nikde zmínka.

Vítejte v Dracu-landu. Tak se profiluje v plastice Rumunsko.Pochybná se zdá být i identita autora irského díla Johna O´Connella. Na internetu figuruje 64letý umělec toho jména ze Severního Irska, který maluje oleje na hony vzdálené dílu vystavenému v Bruselu. Katalog uvádí u O´Connella výčet výstav a ceny, které se shodují s výstavami a cenami, jež na své webové stránce uvádí padesátiletý irský výtvarník John Nolan. Podle stránek florentského bienále se této mezinárodní výstavy zúčastnil skutečně Nolan, nikoli O´Connell, jak tvrdí katalog. Také Nolanovo dílo se ale podstatně liší od díla vystaveného v Bruselu.

Řecko je zobrazeno jako země pohlcená velkým požárem. Údajný autor projektu Angelo Navridis má jméno, které se v Řecku nevyskytuje; může jít o pozměněné Angelos Mavridis, které je zas poměrně časté.

Helmut Bauer velel tankové divizi

Pohled na hotovou plastiku.Německo je v díle Helmuta Bauera představeno jako země dálnic, jejich kresba na půdorysu země ale již někomu připomněla svastiku. Jméno Helmut a příjmení Bauer se v Německu vyskytují často, ale většina ze známých Helmutů Bauerů zjevně nemá umělecké ambice, nebo je už po smrti. Například německá Wikipedie uvádí pod tímto jménem dvě osobnosti, světícího biskupa ve Würzburgu a neurologa, který zemřel loni. Jiný Helmut Bauer byl za druhé světové války velitelem 5. tankové divize SS Wiking.

Belgie je znázorněna poměrně nekonfliktně jako bonboniéra s belgickými pralinkami, nicméně její autor Rogers Geboers nemá kromě zmínky o této práci na internetu také žádnou stopu. Jeho osobní údaje uvedené v katalogu prakticky na vlas odpovídají datům z životopisu jiného umělce, Alexe Valleho.

ČTĚTE TAKÉ: David Černý a jeho kolegové v Bruselu karikují Evropu

Je to freudisticko-kýčovitá soukromá vize současné Itálie.David Černý se stále hlásí jen k dílu, které prezentuje ČR. Země je displejem, na kterém běží výroky prezidenta Václava Klause, jež se týkají jeho názorů na ekonomiku či klimatické změny. Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry nelze říci, že by vláda podporovala kritiku prezidenta. "To není útok na Klause, to je realita," řekl. Pokud si někdo podle něj začne "googlovat" Česko, nejsou informace o něm na internetu postaveny na obrázku Hradčan, ani třeba na romské otázce, ale na Klausovi.

Davida Černého vybrala česká vláda ze dvou oslovených umělců. V počátku podpořila jeho projekt, peníze na jeho uskutečnění si ale již musel sehnat sám. Konečnou podobu nechce Vondra podrobně rozebírat - jde podle něj o umělecké dílo a záměrem české vlády podle něj nebylo nikterak je cenzurovat. Opakuje však, že v době schválení projektu viděl jen skládačku z obrysů jednotlivých zemí tvořících unii. To však byl zcela odlišný projekt od toho současného.

Foto: eu2008.cz, AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ