Klub za starou Prahu: Knihovna je příliš dominantní
08.03.2007 15:24
Návrh nové budovy Národní knihovny na pražské Letné je podle Klubu za starou Prahu pozoruhodnou a neotřelou stavbou, vůči svému okolí je však příliš dominantní. Lepšímu začlenění do místního i celoměstského kontextu by prospělo částečné zmenšení objemu stavby, stojí ve stanovisku sdružení.
Plánovaná novostavba podle něj výrazně vstupuje do tradičních pohledů jak od Starého Města k Letné, tak přes Letenskou pláň od Holešovic k západu, tedy směrem ke Svatovítské katedrále. "Zejména z dálkových pohledů z Letné působí její hmota nepříznivě jako konkurence subtilních věží katedrály," upozorňuje klub.
Zmenšení objemu stavby by podle názoru staromilců z budovy učinilo to, k čemu je přirozeně přeurčena - výraznou dominantu rozhraní Letenské pláně a Bubenče, která by byla citlivým a zároveň velmi invenčním doplněním unikátních pohledů na letenské panorama.
Návrh architekta Jana Kaplického sdružení oceňuje. "Lze říci, že jeho organická architektura nalezla na Letenské pláni vhodný krajinný rámec a že lze z tohoto pohledu hovořit o stavbě svého druhu kontextuální. Letenskou plání však její urbanistický kontext nekončí," upozorňuje klub.
Stavba je situována na rozhraní volné pláně a vilové čtvrti, která přechází v typickou nízkou bubenečskou činžovní zástavbu. Velikost sousedních vilových domů představuje dvě až tři patra, tedy zhruba devět až dvanáct metrů, vzdálenější činžovní domy mají v průměru pět až šest pater, tedy přibližně 18 až 21 metrů. Výška nové knihovny dosahuje asi 50 metrů, čímž podle sdružení výrazně přesahuje všechny stavby v okolí, a to zjevně ve "prospěch aspirace na postavení nové celoměstské dominanty". "Tato záměrně nadnesená urbanistická dominance je z našeho hlediska jediným vážným problémem celého projektu," stojí v prohlášení.
Klub také tvrdí, že skupina sousedních vilových domů je již několik let předmětem záměrné pozemkové spekulace, která počítá s masivním nárůstem další zástavby. Je podle něj proto zapotřebí se na tuto skutečnost zaměřit a případným účelovým zásahům zabránit.
Sdružení soudí, že instituce typu Národní knihovny má svým společenským významem nesporné oprávnění chtít pro svou novou budovu kvalitní a výraznou architekturu. "Klub Za starou Prahu oceňuje přístup vedení knihovny, které se rozhodlo vyřešit podobu své nové budovy mezinárodní architektonickou soutěží. Takto odpovědný přístup je v současné době bohužel vzácný, a to i u veřejných institucí obdobného významu," napsali autoři textu.
Návrh stavby nové budovy Národní knihovny stihl během několika dní od svého zveřejnění vyvolat různé reakce. Ministerstvo kultury i pražský magistrát včetně svého památkového odboru prostřednictvím svých představitelů vyjadřují projektu náklonnost. Národní památkový ústav zatím vydal pouze komentář, ve kterém kritizuje, že instituce nebyla vyzvána ke spoluúčasti na vypracování soutěžních podmínek. Ředitel Národní galerie Milan Knížák by stavbu v této podobě rád v Praze viděl, ale na jiném místě.
Foto: Future Systems
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.