<span>Legendární Rychlé šípy</span> si přinesou sedmdesát ježků v kleci

Kultura
30. 8. 2010 12:30
Jedna z dědiček Jana Fischera - autora podoby Rychlých šípů.
Jedna z dědiček Jana Fischera - autora podoby Rychlých šípů.

Jaroslav Foglar, legenda chlapecké literatury.Milovníci Rychlých šípů si mohou od začátku září prohlédnout v Praze díla všech oficiálních kreslířů příběhů Jaroslava Foglara. Výstava nabídne také sbírku 70 ježků v kleci, řekl její iniciátor a starosta první městské části Filip Dvořák. Koná se v Galerii jedné věci v pražské Náprstkově ulici, potrvá od 1. do 20. září.

Výstava se koná při příležitosti 70. výročí prvního vydání legendárního příběhu Rychlých šípů Záhada hlavolamu, který začal Foglar psát na pokračování pro týdeník Mladý hlasatel, jeho první část vyšla 30. srpna 1940.

Jedna z dědiček Jana Fischera - autora podoby Rychlých šípů.Návštěvníci si budou moci prohlédnout různá knižní vydání jak románu Záhada hlavolamu, tak i jeho pokračování Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Mezi rarity knižní části výstavy lze zařadit i několik zahraničních vydání Záhady hlavolamu. Zajímavé je například polské vydání z roku 1958, tedy z období, kdy Jaroslav Foglar ve své vlasti publikovat nesměl.

Marko Čermák, jeden z ilustrátrů Rychlých šípů.Součástí výstavy je také soubor legendárních hlavolamů ježek v kleci. "Tvůrcům výstavy se podařilo shromáždit symbolickou sedmdesátku dnes už kultovních ježků v kleci," uvedl Dvořák. V kolekci je například replika dřevěného hlavolamu z roku 1941.

Vystavovat se také bude výběr fotografií Foglara, kterými od roku 1930 mapoval starou Prahu. "Raritou je dosud nikdy nezveřejněný první snímek zhotovený slavným spisovatelem, zachycující panorama s Pražským hradem," dodal Dvořák.

Foto: Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ