Literární cenu Knižního klubu získal román Herci scénáristy a prozaika Václava Holance. Děj knihy se odehrává v prostředí velkého pražského divadla. A přestože se třikrát vrací do roku 1956, nejedná se o historický příběh, ale o látku, která se originálně vyjadřuje k současnosti, o dílo, které nahlíží novodobou historii z nečekané perspektivy, shodli se porotci literární soutěže.
Do 17. ročníku bylo přihlášeno 133 rukopisů. Žánrově byly zastoupeny historický, životopisný i dobrodružný román, thriller, detektivka, pohádka, sci-fi i fantasy. Do druhého kola se probojovalo pět rukopisů, z nichž vybírala vítěze odborná porota.
Mottem vítězného díla je otázka, zda bychom žili šťastnější život, kdybychom se narodili do jiné doby. "Román Herci je komponován ze tří zápletek, které mají sice uzavřený děj, ale tvoří jeden celek. Kniha využívá analogii herectví a lidské existence, zkoumá nakolik moc, touha po slávě a strach o kariéru, ale i rodinné poměry korumpují lidské jednání," sdělila za pořadatele Denisa Novotná. "Důmyslně pojaté faustovské téma využívá novodobou historii jako jeviště, na němž sledujeme dramatické osudy těch, kteří bilancují svůj život, i těch, kteří stojí na začátku kariéry."
Filmy, seriály i odborná literatura
Dvaačtyřicetiletý Holanec studoval historii a filmovou vědu na Karlově univerzitě. Píše scénáře, v roce 2005 získal Stříbrného Orfea za nejlepší nerealizovaný scénář udělovaný v rámci Českého lva, roku 2009 byl na stejnou cenu nominován. Je podepsán například pod televizními filmy Stříbrná vůně mrazu, Malý terorista z cyklu Soukromé pasti, Velkofilm či Nepolepšitelný. Je autorem knihy 99 filmů moderní kinematografie. Příští rok by měla mít premiéru jeho divadelní hra o Nikolu Teslovi.
Na obálce vítězného románu Herci, který vychází v těchto dnech, je použita fotografie Jovana Dezorta, který měl nedávno výstavu na Staroměstské radnici nazvanou Praha a lidé před 50 lety. Snímek z Václavského náměstí před hotelem Evropa, použitý na obalu, zde byl také vystaven.
V Česku jsou udělovány desítky literárních cen, většinou se ale oceňují publikace již vydané. Knižní klub se zaměřuje na původní díla. Vítězi pak garantuje vydání a prémii sto tisíc korun.
Vloni získal cenu autobiografický historický román Na řece od autorské dvojice Taj-ťün Hejzlarové a Josefa Hejzlara, který zemřel počátkem letošního roku. Nositelkou ocenění je i vloni zesnulá Hana Andronikova se Zvukem slunečních hodin či Jiří Šulc, který byl oceněn za knihu Dva proti Říši.