Cenu Revolver Revue za rok 2008 dostane za více než třicetiletou práci v oblasti nezávislé kultury Čestmír Huňát. Před více než 20 lety stál u vzniku sdružení Unijazz, jehož je dodnes předsedou a které pořádá třeba festival v Boskovicích. Stál také u zrodu festivalu Alternativa.
Cenu zástupci Revolver Revue Huňátovi předají ve středu 24. června v klubu Kaštan. Cena má podobu bronzové plakety vytvořené Viktorem Karlíkem, výtvarníkem, který je s Revolver Revue po léta spojen.
Unijazz vznikl na podzim 1987 jako pokus několika členů Jazzové sekce o legalizaci její činnosti - několik členů Jazzové sekce tehdy bylo souzeno ve vykonstruovaném procesu. Jazzová sekce sice nepatřila k disentu, byla oficiálně povolená, s undergroundem ale byla úzce provázaná a hlásili se k ní lidé z opozičních aktivit. Její vydavatelská i organizační činnost se snažila soustavně narušovat oficiální ideologii a rozšiřovat prostor svobody.
Cena Revolver Revue |
Revolver Revue začala vycházet v roce 1985 v samizdatu. Svoji cenu udělil časopis se slavným logem vzniklým z fotografie Košířské madony již dvěma desítkám osobností či skupin. Jsou mezi nimi například muzikant Tony Ducháček, básníci Zbyněk Hejda, Ivan Martin Jirous a Jana Krejcarová, malíři Pavel Brázda, Viktor Pivovarov a Rudolf Dzurko, fotograf Karel Cudlín či kritici Zdeněk Vašíček, Andrej Stankovič a Ludmila Vachtová. |
Unijazz byl oficiálně zaregistrován až v roce 1990. Od té doby se věnuje podpoře hudby a kultury z okraje, vydává měsíčník UNI a od roku 2004 spravuje pražský klub Kaštan, v němž kromě koncertů pro veřejnost provozuje i programy pro děti a mládež. Huňát (1950) je předsedou sdružení od jeho založení.
Foto: archiv Týdne