Deset knih má šanci na Cenu Josefa Škvoreckého
24.09.2007 21:43 Původní zpráva
V prvním ročníku Ceny Josefa Škvoreckého, kterou vyhlásila Literární akademie, bylo navrženo sedmnáct knižních titulů beletristické literatury, jež byly vydány od září 2006 do května 2007. Tato díla vybrali členové poroty, Literární akademie a výbor PEN klubu.
Sedmnáct nominovaných titulů bylo bodováno každým členem poroty zvlášť. Knize, jež se nejvíce líbila udělili pět bodů, druhé čtyři body atd. Z tohoto hodnocení vzešel konečný užší výběr deseti navržených knih.
Souběžně se uskutečnila také studentská část soutěže. V kategorii Poezie vyhrála Magdaléna Rysová, v kategorii Próza zvítězila Andrea Jarošová.
Nominační večer, který se konal 24. září v Městské knihovně v Praze se nesl v duchu krásné literatury. Svým proslovem tuto atmosféru předznamenal nový předseda poroty a zárověň rektor Literární akademie, Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc., jenž svými slovy vysvětlil taktéž smysl Ceny Josefa Škvoreckého. "Je velice důležité povzbudit české spisovatele a zároveň pomoci literatuře jako takové", upřesnil důležitost tohoto literárního ocenění.
Po úsměvném vrzání sedadel v sále Městské knihovny mohly později zaznít úryvky z těch nejlepších deseti navržených děl na Cenu Josefa Škvoreckého.
Deset nominovaných umělců
Jan Balabán - Jsme tady (Host, listopad 2006) Tereza Brdečková - Slepé mapy (Odeon, listopad 2006) Jan Křesadlo - Rusticalia (Tartaros, listopad 2006) Lubomír Martínek - Olej do ohně (Paseka, 2007) Petr Nikl - Lingvistické pohádky (Meander, říjen 2006) Věra Nosková - Obsazeno (Abonent ND, 2007) Jan Novák - Děda (Bookman, 2007) Jaroslav Rudiš - Grandhotel (Labyrint, září 2006) Miloš Urban - Mrtvý holky (Argo, 2007) Michal Viewegh - Andělé všedního dne (Druhé město, 2007) |
Členové poroty, ke kterým již nepatří Jiří Dědeček z důvodu nominované knihy své manželky Terezy Brdečkové a Michal Viewegh, jehož Andělé jsou též mezi deseti nejúspěšnějšími, si každý porotce vybere jen tři nejlepší tituly a ty bude hodnotit v rozmezí tří až jednoho bodu. V případě stejného ohodnocení rozhodnou hlasy předsedy a Škvoreckého.
Porota je složená ze známých jmen, ke kterým patří například Alexandra Berková, Milan Uhde, Zdena Salivarová, Jiří Stránský, Petr Šabach a Josef Škvorecký. Vedle nich díla posuzovali literární kritici, knihovníci, knihkupci a zástupci literárních serverů.
Název nejlepšího beletristického díla bude vyhlášen v Národním domě na Vinohradech 30. října. Vítěz získá odměnu 250 tisíc korun, tedy sumu, která v tuzemsku odpovídá třeba odměnám laureátů státních cen za literaturu.
Cena školy tvůrčího psaní se přidá k mnoha oceněním, která se v Česku za literaturu udílejí. Jen málo z nich však dává svým vítězům obdobnou finanční částku. Kromě státní ceny za literaturu a překlad tak pořadatelé činí jen díky sponzorům. Malá část cen se také věnuje výhradně začínajícím autorům či debutům - doplní je nová cena ve studentské kategorii.
Vyšší odměnu než tu slíbenou dostávají laureáti jen několika ocenění. Držitelé státních cen za literaturu a překlad do loňska dostávali 250 tisíc korun, respektive 125 tisíc korun. Podle novely zákona o navýšení cen v umělecké oblasti to od letoška bude po 300 tisíc korun pro oba laureáty.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.