Do depozitáře v Hostivaři se stěhují fondy Národní knihovny

Kultura
29. 8. 2013 11:51
Barokní knihovna v Klementinu.
Barokní knihovna v Klementinu.

Národní knihovna začala stěhovat část svých knihovních fondů do nového depozitáře v Hostivaři. Na jeho dokončení závisí i pokračování revitalizace celého rozsáhlého barokního objektu knihovny. Poté, co se část fondu odstěhuje do depozitáře, budou se moci opravovat další části Klementina. Revitalizace, která začala před třemi lety, se provádí za provozu a bez zásadních omezení služeb čtenářům.

"Za předpokladu dostupnosti finančních prostředků by měla být dokončena na konci roku 2017 nebo na začátku roku 2018," řekla mluvčí knihovny Irena Maňáková.

Stavba nového depozitáře nahradila ambicióznější projekt novostavby knihovny, který skončil kvůli odporu politiků vyvolaných především silnou antipatií bývalého prezidenta Václava Klause k návrhu architekta Jana Kaplického. Náklady na celou rekonstrukci Klementina by měly být 1,9 miliardy korun, depozitáře mají stát miliardu, oboje hradí program péče o národní kulturní poklad. Revitalizací barokního komplexu a dostavby depozitáře chce NK získat kapacity pro své fondy na příštích 50 až 60 let.

Stejné parametry co do nákladů a kapacity měla mít i nová budova knihovny, jejím bonusem pak mohl být přínos k současné architektuře a diskuse o ní, která české společnosti chybí.

Stavba nového depozitáře v Hostivaři skončila podle plánu na sklonku roku 2012.  "Stěhování knih začalo ve druhé polovině srpna. V mezidobí se regulovaly technologie, neboť v depozitáři bude uložen Národní konzervační fond a zejména u něj jsou optimální hodnoty teploty a relativní vlhkosti vzduchu zásadní," uvedla Maňáková. Novostavba několik měsíců vysychala, poté se vlhkost vzduchu ustálila a splňuje přísné normy. Tato doba se využila jako zkušební provoz depozitáře v různých klimatických podmínkách.

Revitalizace Klementina je rozvržena do čtyř etap, v současnosti se pracuje na druhé, která zahrnuje rekonstrukci západního křídla podél Křižovnické ulice a objektů kolem Studentského nádvoří. Stejně jako v první etapě se vybourávají novodobé konstrukce, upravují se povrchy, repasují a nově vyrábějí okna a dveře, připravují podkrovní klimatizované depozitáře, v té současné se ještě budují nová technologická centra, zejména trafostanice a datové centrum.

Druhá etapa skončí na rozhraní let 2014 a 2015, třetí potrvá dva roky a budou se při ní rekonstruovat interiéry, studovny a sály. Poslední etapa potrvá přibližně rok. Při rekonstrukci Klementina se provádí také povinný záchranný archeologický průzkum. Při něm byly podle očekávání nalezeny zbytky renesančního zdiva jezuitské školy, rozsáhlé vrcholně a pozdně středověké pohřebiště a dokonce dva hroby z druhé poloviny 9. nebo z první poloviny 10. století.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ