Hrabalovské sté výročí připomene řada akcí i konference

Kultura
3. 1. 2014 17:30
Spisovatel Bohumil Hrabal.
Spisovatel Bohumil Hrabal.

Letošní sté výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala připomene množství akcí, jimiž se k autorovi přihlásí řada lidí i institucí. Několik z nich, především spojených s Nymburkem, kde Hrabal léta žil, založilo k výročí internetovou stránku. Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu zase uspořádají mezinárodní vědeckou konferenci. Pod názvem Obrazy, ze kterých žiji se uskuteční v památníku 8. a 9. dubna.

Cílem konference je pohled na dílo Bohumila Hrabala v jeho proměnách napříč časem. Chce sledovat vývoj Hrabalovy tvorby samotné i proměnu kritické a čtenářské reflexe jeho díla. Zaměření konference nemá být jubilejní a vzpomínkové. Pořadatelé očekávají nové přístupy a neotřelé výklady, které Hrabalovo dílo skýtá pro současné badatele.

Konferenci nejde interpretací Hrabalových textů, ale o zachycení podstaty proměn autorovy poetiky a stylu od juvenilií z konce 30. let až k tvorbě v polistopadové epoše. Konference se také pokusí uvést Hrabalovu tvorbu do vztahu s širším kontextem české literatury v klíčových etapách vývoje, jaké představovala 50. léta, léta 60., období normalizace i etapa porevoluční.

Oslavy stého výročí Hrabalova narození připravuje také město Nymburk s autorem spojené. Měly by se konat po celý rok, každý měsíc by jej mělo něco připomenout - divadelní představení, výstava, přednášky či jiné akce. Hrabal chodil v Nymburku do základní školy a reálky v místě nynějšího gymnázia. Nedávno se o něm mluvilo v souvislosti s tím, že jeho žáci a jejich rodiče odmítli, aby se gymnázium po Hrabalovi jmenovalo - s odkazem na to, že studenti autora příliš neznají, respektive nepřipadá jim natolik významný, aby škola jeho jméno nesla.

Nymburk představoval v Hrabalově mysli místo spokojeného dětství a mládí, místo formování jeho životních postojů, vztahu k umění a literatuře, místo studií, fotbalu i prvních lásek. Hrabala Nymburk silně poznamenal a Hrabal zase ovlivnil Nymburk, proto krátce po jeho smrti vznikl Klub čtenářů Bohumila Hrabala, Literární kabinet Bohumila Hrabala i Hrabalova stálá muzejní expozice.

Hrabal se narodil 28. března 1914 a zemřel 3. února 1997. Byl nejpřekládanějším českým autorem 20. století. Nakladatelství Mladá fronta připravuje k výročí několikasvazkové vydání jeho děl, kterým také chce Hrabala čtenářům připomenout jako zásadní postavu české literatury 20. století.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Na Lennonově zdi přibyly portréty. Budou i na nafukovací zdi

Kultura
26. 4. 2025
Ruští novináři a polští prokurátoři, kteří se zúčastnili přelíčení s K.H.Frankem, si prohlédli popravčí celu. (1945)

Pankrácká věznice, místo hrůzy. Před 80 lety sjela gilotina naposledy

Kultura
26. 4. 2025

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ