"Víra ze mě vytekla jak z rozbité nádoby," říká polský spisovatel Mariusz Szczygiel, který o sobě mluví jako o vyslanci češství v Polsku. A také: "V Polsku je ráj předem shora daný, ale Češi jsou takoví individualisté, že mají vlastní nápady, jak naložit se životem." Autor bestselleru Gottland právě vydává novou knihu Zrób sobie raj (Udělej si ráj).
Jak se Čechům žije bez boha, že k vlastní historii lze přistupovat bez patosu, nebo že v Česku kultura funguje do jisté míry jako antidepresivum. To ukazuje svým krajanům v nové knížce polský spisovatel a reportér deníku Gazeta Wyborcza Mariusz Szczygiel. Tohoto "čechofila" v zahraničí proslavila hlavně kniha reportáží Gottland mapující posledních sto let české historie. "Napsal jsem to pro Poláky, aby si mohli číst o Češích a podívat se při tom sami na sebe," řekl Szczygiel ČTK.
Szczygiel si myslí, že z Poláků "stádo" udělala katolická církev a že Poláci jsou otroky zvyků a tradic. "Znám tady (v Polsku) lidi, kteří chodí ke svatému přijímání nebo křtí své děti proto, aby měli pokoj od ostatních," tvrdí Szczygiel. Přirovnává to k prvomájovým průvodům v komunistickém Československu. "Chodilo se na ně, protože se lidé báli nejít - a tak je to s Poláky, bojí se nejít do kostela," myslí si Szczygiel, který v boha přestal věřit před několika lety.
"Když jsem pocítil, že ze mě víra vytekla jako z rozbité nádoby, trochu jsem se bál, kde najdu oporu, kdo mě bude podporovat - a tehdy jsem se začal ptát Čechů, jak se jim žije bez boha," vysvětluje, jak se zrodila jedna z reportáží v knížce Zrób sobie raj. Už dříve vyšla v listu Gazeta Wyborcza a mezi jejími čtenáři prý vyvolala bouři.
To, že přestal věřit v boha, Szczygiel v Polsku zatím veřejně nepřiznal. Dělá to hlavně z ohledu na svou matku, pro kterou by to prý byla životní tragédie. Zatímco o knížce Gottland, která se dočkala překladu do deseti jazyků, její autor mluví jako o "symfonii o 20. století", Zrób sobie raj je podle něho "večerní jam session", neobjektivní památník z posledních deseti let, kdy jezdí do Česka. "Je to záznamník z toho, co jsem přečetl, ze schůzek s lidmi, s nimiž jsem se chtěl setkat," uvedl Szczygiel.
Ve svém "záznamu fascinace Čechami" chce Szczygiel Polákům ukázat, že Češi na rozdíl od nich přistupují k vlastním dějinám bez patosu. V kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje na pražském Novém Městě, kde svůj život ukončili parašutisté, kteří v roce 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, polského spisovatele okouzlila cedulka ležící mezi věnci. Stálo na ní: "Heydrichu, ty kokote". V Polsku by Szczygiel v této souvislosti očekával slova o nezapomenutelných hrdinských činech.
V knížce Zrób sobie raj také vzpomíná na pána, který na jakési výstavě o sametové revoluci z roku 1989 vyprávěl, že na vlastní oči viděl davy lidí v ulicích. Pozoroval je cestou v tramvaji a teprve, když došel domů, z televizních zpráv zjistil, co se vlastně děje. "V Polsku by to nikdo nepřiznal, protože by se styděl, že z té tramvaje nevystoupil, to by radši lhal, že násilím otevřel dveře, vyskočil ven a zapojil se do boje za svobodu," nešetří své krajany Szczygiel. "V Česku se dějí věci, které Polákům nejdou na rozum," dodal spisovatel.
Říká, že chce Polákům ukázat, jak jsou patetičtí a přepjatí až k prasknutí. Ukázala to podle něho také reakce mnohých lidí v Polsku na leteckou katastrofu z letošního 10. dubna, při které u ruského Smolenska zahynul prezident Lech Kaczyński, jeho žena Maria a desítky osobností veřejného života. "Nevím sice, jak by se v takové situaci chovali Češi, ale určitě by nikdo nestál 18 hodin ve frontě, aby se podíval na vystavené rakve (s ostatky prezidentského páru)," myslí si Szczygiel. "My k životu potřebujeme neštěstí; katastrofy z nás dělají někoho lepšího," dodává.
A zatímco Poláci své tragédie hluboce prožívají, Češi se podle Szczygiela snaží nepříjemné věci odsouvat ze svého zorného pole a zakrývají je humorem. "Mám takovou teorii, že Češi si vytvořili kulturu jako antidepresivum, smích je pro ně způsobem psychologické sebeobrany, když se chtějí vyhnout nepříjemným pocitům," říká Szczygiel. Příkladem tohoto přístupu k životu je pro něj scenáristka, spisovatelka a moderátorka Halina Pawlowská.
"Češi jsou pro nás zajímaví tím, že mají jiné vady než my Poláci," myslí si Szczygiel. V češtině jeho záznam z okouzlení Čechami má vyjít příští rok na jaře.