V češtině vyjde příští týden kniha vzpomínek Liny Heydrichové nazvaná Můj život s Reinhardem. Manželka někdejšího říšského protektora a jednoho z představitelů nacistické říše v něm líčí léta strávená v protektorátu jako nejkrásnější ve svém životě. Kniha vychází přesně 70 let po atentátu na Heydricha, který se stal osudovou postavou českých dějin.
V Německu vyšla kniha prvně již v 70. letech pod názvem Můj život s válečným zločincem. Letos vyšla v reedici a v českém překladu ji poprvé vydává nakladatelství Toužimský & Moravec. Memoáry doprovází úvodní slovo Heydrichova syna Heidera, který na knihu vlastní autorská práva. Zahrnuje také komentář historika Jaroslava Čvančary a rozhovor s Heiderem Heydrichem.
Kniha je doplněna o bohatou fotografickou přílohu z archivu rodiny Heydrichových, Jaroslava Čvančary i dalších včetně archivních snímků z ČTK. Mnoho z více než 180 fotografií je publikováno poprvé.
Reinhard Heydrich byl jedním ze spolustrůjců holocaustu, za jeho éry se začal naplňovat tragický osud českých a moravských Židů. Zastupujícím říšským protektorem v Čechách a na Moravě byl osm měsíců a osm dní. Heydrich zanechal v českých dějinách krvavou stopu: jen za čtyři měsíce výjimečného stavu, který Heydrich okamžitě vyhlásil, padlo 486 rozsudků smrti a v koncentračních táborech skončilo přes 2100 Čechů.
Heydrich prakticky zdecimoval odboj, přesto ne zcela: právě atentát na Heydricha uskutečněný 27. května 1942 parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem patří k největším činům v historii odboje v Československu i celé okupované Evropě.
Heydrich na následky zranění 4. června zemřel. Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Sedm parašutistů zahynulo 18. června v chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za druhého stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes tři tisíce lidí.