Knihou roku je Lucemburská zahrada Michala Ajvaze

Kultura
4. 4. 2012 22:35
Michal Ajvaz.
Michal Ajvaz.

Knihou roku 2012 se stala novela Michala Ajvaze Lucemburská zahrada. Autor získal hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera, jejíž výsledky pořadatelé vyhlásili na Nové scéně Národního divadla. Do jedenáctého ročníku soutěže se přihlásilo rekordních 325 knih. Ceremoniál vysílala v přímém přenosu Česká televize a mezi jeho hosty byla třeba nositelka Nobelovy ceny, německá spisovatelka Herta Müllerová.

Lucemburská zahrada přináší tradiční autorovu zálibu v lingvistice i fantaskní povaze příběhů. Líčí příběh pařížského učitele Paula, který děj odstartuje tím, že v počítači zadá do vyhledávače omylem jiné slovo, než chtěl. Dostane se do světa fantasy, v němž se mluví neznámým jazykem, a prožije neobyčejné dobrodružství. Děj knihy se odehrává v Paříži, v Nice a v Nantes, ve státě New York, v Moskvě, na karibském ostrově Saint Lucia, v sicilské Taormině a ve vybájeném městě Lara.

Hlavní cena je spojena s odměnou 200 tisíc korun. Ajvaz při přebírání ceny upozornil na problém Lázní Kyselka, které patří sponzorovi soutěže, společnosti Karlovarské minerální vody (KMV). "Já jsem ty lázně znal za lepších časů, bylo to opravdu krásné," uvedl. Požádal zástupce firmy, aby se o lázně starala. Před měsícem při předávání cen Český lev, které KMV také podporují, na Kyselku upozornil dokumentarista Martin Mareček. Zástupce firmy dnes uvedl, že KMV ještě letos investují do rekonstrukce prvních dvou objektů 60 milionů korun. Nedávno firma dostala za špatnou péči o památku pokutu 1,8 milionu korun.

V kategorii próza ale Ajvaz nevyhrál, cenu si odnesl Marek Šindelka za soubor povídek Zůstaňte s námi. Držitel Ceny Jiřího Ortena si pro titulní povídku vypůjčil oblíbený slogan televizního zpravodajství. Společným tématem povídek je krize komunikace, prázdnota každodenních hovorů a samota.

Literu za poezii dostal Radek Fridrich za sbírku Krooa krooa. Věnuje se v ní krajině severočeských Sudet, jejich historii i lidským osudům, které jsou do ní vepsány. Název knihy "krooa krooa" vyjadřuje tísnivé ptačí zajíknutí, které se jako svědek všech událostí vznáší nad krajinou.

Literu za knihu pro děti a mládež dostal Radek Malý za svou knihu Listonoš vítr. V kategorii literatury faktu porotci vybrali jako nejlepší titul Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 od Jiřího Knapíka a Martina France. Jako nakladatelský čin roku vyzdvihli edici Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna, které vydala Academia.

Literu za překladovou knihu dostal titul Irène Némirovské Francouzská suita, který přeložila Helena Beguivinová. Objevem roku je Štěpán Hulík s knihou Kinematografie zapomnění. Kniha zachycuje změny nastalé po srpnu 1968 v československém filmu na proměnách jediného místa - Filmového studia Barrandov. Cenu čtenářů dostaly Nové povídky Zdeňka Svěráka.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ