Knihovna Václava Havla a Nadace Charty 77 založí Havlovu cenu

Kultura
22. 3. 2013 18:25
Zesnulý prezident Václav Havel byl jedním z mluvčích Charty 77.
Zesnulý prezident Václav Havel byl jedním z mluvčích Charty 77.

Zástupci Knihovny Václava Havla a Nadace Charty 77 se s Parlamentním shromážděním Rady Evropy dohodli na udílení mezinárodní ceny za přínos v oblasti lidských práv, jež by měla nést Havlovo jméno. V pondělí v Praze podepíší dohodu o vzniku ceny, která by měla být udělována každoročně v říjnu.

Dohodu podepíše předseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy Jean-Claude Mignon, Marta Smolíková za Knihovnu Václava Havla a František Janouch za Nadaci Charty 77. Po Havlově smrti v prosinci roku 2011 ohlásila vznik ceny jak nadace, tak knihovna. Loni se obě instituce dohodly, že ji budou udílet společně.

Knihovna i nadace budou podle dřívějších informací hlavními organizátory ocenění. S poradními hlasy budou zapojeny také Nadace Vize 97, společnosti Forum 2000 a Člověk v tísni.

Knihovna Václava Havla je vykonavatelem odkazu zesnulého prezidenta, který nese jeho žena Dagmar Havlová. Instituce byla v roce 2004 založena po vzoru podobných institucí v USA, sponzoruje ji podnikatel Zdeněk Bakala.

Nadace Charty 77 byla založena ve Stockholmu koncem roku 1978 Františkem Janouchem z pověření mluvčích Charty 77. Nadace uvádí, že po pádu komunismu přinesla charitu na území tehdejšího Československa, neboť měla za sebou v této oblasti dvanáctiletou práci v emigraci. Havel, tehdy disident, byl jedním z mluvčích Charty 77, která později inspirovala i jiné zastánce lidských práv.

Ve světě se udílí řada cen za boj za lidská práva - například Sacharovova cena, Cena OSN, Cena Eleanor Rooseveltové nebo novinářky Anny Lindhové.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ