Kronika <span>české sci-fi</span>: Měsíční vegetariáni i virtuální sex

Kultura
28. 4. 2010 14:30
Sci-fi literatura je u nás oblíbená.
Sci-fi literatura je u nás oblíbená.

Antologie české sci-fi sahá až k Janu Nerudovi.Průřez nejstarším obdobím české vědeckofantastické povídky přináší antologie Vládcové vesmíru. Obsahuje dvacítku textů od klasiků české literatury, mistrů české fantastiky i kuriózní dílka dnes již zapomenutých fantastů. Editorem knihy, kterou v edici Plus vydává Albatros, je Ivan Adamovič.

Adamovič se české sci-fi v literatuře i umění věnuje dlouhodobě, v polovině 90. let vydal Slovník české literární fantastiky a science fiction. Příští týden začne v Brně výstava Planeta Eden, jíž je spoluautorem a která se věnuje uměleckému ztvárnění představ o budoucnosti v Československu ve 40. až 70. letech.

Kniha je výsledkem mnohaletého bádání, editor pátral zejména v archivech Památníku národního písemnictví. Napsal i medailony všech autorů, včetně těch dnes již zapomenutých.

Kniha má několik prvenství. Obsahuje například možná první sci-fi povídku s motivem virtuálního sexu, podivuhodnou předpověď Svatopluka Čecha, v níž nechybí panelové domy a ženská emancipace, poprvé knižně uvádí apokalyptickou novelu Emila Vachka a především obsahuje raritní román Převychovaní, který je antiutopií světových parametrů.  

Již od konce 19. století si čeští spisovatelé kladli otázky o podobě budoucnosti. V textech v nové čítance se tedy řeší například to, zda bude životní tempo za 50 let takové, že lidé budou umírat mladí a noviny budou vycházet několikrát denně, zda pokročí boj za práva zvířat natolik, že člověk zakrní a zvířecí svět zaujme jeho místo nebo jestli budou ideály francouzských revolucionářů volnost, rovnost, bratrství dovedeny k rovnostářské totalitní společnosti, kde se individualismus trestá smrtí. 

Mezi náměty jsou i cesta časem do budoucnosti ovládané komunisty, nejničivější válka, v níž se vraždí myšlenkou, létající listonoši, vědec infikovaný sérem z divokého prasete, nelítostný soud Měsíčanů nad Pozemšťany kvůli pozemské masité stravě. Poslední zmíněný se odehrává v románu J. M. Trosky (1881 až 1961) z roku 1947, podle něhož je celá kniha
pojmenovaná.

Píše v něm o prvním letu lidské posádky na Měsíc. Posádka tam se setká s civilizací vyspělých Měsíčanů. Když ale hostitelé zjistí, že se na Zemi ještě konzumuje maso, jsou cestovatelé posláni s hanbou zpátky na Zemi.

V antologii jsou texty známých českých spisovatelů, mezi nimiž jsou Eduard Bass, Jan Neruda, Svatopluk Čech, František Langer, Emil Vachek, Jan Weiss a Karel Čapek. Společně představují reprezentativní výbor české sci-fi povídky od jejích počátků do roku 1948. Adamovič by rád vydal pokračování antologie, do kterého by chtěl shromáždit
českou sci-fi od 50. do 70. či 80. let.

Foto: Albatros

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ