Ministr v demisi jmenoval <span>bez konkurzu</span> ředitele Památníku

Kultura
10. 4. 2009 16:21
Depozitář Památníku národního písemnictví.
Depozitář Památníku národního písemnictví.

Památník dosud sídlí ve Strahovském klášteře, má se však stěhovat.Ministr kultury v demisi Václav Jehlička jmenoval na šest let ředitelem Památníku národního písemnictví Zdeňka Freislebena. Oznámili to zástupci Společnosti přátel PNP, která Jehličku v březnu vyzvala k vypsání konkurzu na místo ředitele. To však ministr neudělal. 

Freisleben v památníku dlouho pracoval a poté jej vedl jako pověřený ředitel od té doby, co se jeho minulý šéf Pavel Hazuka stal loni na podzim ředitelem Národní knihovny. V jeho případě Jehlička uplatnil stejný postup - také nejprve pouze pověřeného Hazuku jmenoval za dva měsíce ředitelem knihovny bez výběrového řízení. Ministr má na takové jednání právo, konkurzy však dávají těmto krokům větší transparentnost.

Hazuka i Freisleben jsou jmenováni na dobu šesti let. Freisleben byl jmenován 1. dubna, potvrdil mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Ministerstvo kultury spravuje tři desítky příspěvkových organizací, Památník národního písemnictví je jednou z nich. Jehlička chtěl všechny jejich ředitele, kteří mají časově neomezené mandáty, podrobit konkurzům a jejich vítěze jmenovat právě na šest let. Výběrová řízení se podle ministerstva připravují, v blízké době se ale pravděpodobně žádné další neuskuteční.

ČTĚTE TAKÉ: Konkurz na Knížákův post se odkládá, Jehlička to nestihne

Společnost přátel PNP vznikla loni, kdy ministerstvo řešilo, zda památník nesloučí s jinou institucí, údajně kvůli finančním úsporám. Po vlně odporu odborníků ministr instituci zachoval, postavil však do jeho čela Hazuku, který nahradil dlouholetou ředitelku Evu Wolfovou.

Chystaný depozitář v Terezíně: podle kritiků nebude bezpečný

Depozitář Památníku národního písemnictví má být v Terezíně.Památník poté, co stát počátkem 90. let vrátil premonstrátům jeho dosavadní sídlo Strahovský klášter, hledá nové prostory. V roce 2005 vláda rozhodla o převodu objektu bývalého čínského velvyslanectví v Bubenči a v roce 2006 přidala ještě jeden objekt. O ně se však památník soudí s Prahou. Sbírky památníku jsou dnes umístěny na devíti místech v zemi.

Ministerstvo věří, že se pro památník podaří vybudovat centrální depozitář v Terezíně. Město má mnoho nevyužitých objektů zbylých po své vojenské minulosti a navíc poškozené povodněmi v roce 2002. Vláda pro řešení této situace zřídila zvláštní skupinu a ministerstvo kultury zařadilo projekt na obnovu dvou objektů, areálu bývalé nemocnice a sousedící jízdárny do seznamu možných žadatelů o peníze ze strukturálních fondů EU. Cena projektu je přibližně 500 milionů korun.

Odborníci však upozorňují, že prostory v Terezíně leží v zátopové oblasti a žádná protipovodňová opatření nezaručují, že by v budoucnu nemohly být cenné archiválie poškozeny. Ministerstvo ale věří, že obnova někdejších protipovodňových kanálů s dalšími opatřeními zaručí bezpečnost.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Letošní festival Divadelní Flora nabídne během 11 dnů šest desítek akcí

Kultura
22. 4. 2025
ilustrační foto

Kdo zabil prostitutku? Svědkyně řekla pravdu po 18 letech. Případ je promlčený

Kultura
22. 4. 2025
Ukázka z expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách v Letech u Písku

Ostuda skončila. Loni místo prasečáku v Letech vyrostl romský památník

Kultura
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ