Nová kniha mapuje život architekta Jana Blažeje Santiniho

Kultura
6. 2. 2015 16:30
Santiniho poutní kostel na Zelené Hoře u Ždáru nad Sázavou.
Santiniho poutní kostel na Zelené Hoře u Ždáru nad Sázavou.

Občanské sdružení Putování za Santinim vydalo s podporou Ministerstva kultury České republiky dlouho očekávanou knihu mapující život a dílo jednoho z nejvýznamnějších architektů české a evropské historie Jana Blažeje Santiniho Aichela s prostým názvem Santini

V publikaci jsou podrobně zmapovány jednotlivé kapitoly Santiniho života, nejvýznamnější stavby a také kompletní seznam všech jeho autorských prací. Vydána byla v české i anglické verzi.

I kostel v Kladrubech na Plzeňsku patří mezi Santiniho zdařilá díla."Pokud vím, neexistuje cizojazyčná verze knihy o Santinim, přitom jeho dílo vzbuzuje zájem i u zahraničních turistů a návštěvníků. Zakoupením této publikace a jejím využíváním pro propagaci Santiniho odkazu bude bezesporu přispěno ke zvýšení atraktivity a návštěvnosti v regionech souvisejících s jeho tvorbou," vysvětluje autor knihy a předseda občanského sdružení Stanislav Růžička.

Vydání knihy není jediným počinem sdružení, které má za cíl popularizaci díla geniálního architekta. Již řadu let se odborníci z řad sdružení zabývají přednáškovou a osvětovou činností, organizují zájezdy a výpravy po stopách Santiniho života.

"Po vzoru zahraničních aktivit se nyní pokusíme o zařazení celého Santiniho díla na Indikativní seznam památek České republiky a následně o jeho zapsání mezi památky Evropského dědictví či přímo o zápis do seznamu UNESCO. Jsme si vědomi, že se jedná o odvážný krok, ale k jeho naplnění máme jeden společný a dobrý motiv. V roce 2023 budeme společně slavit 300 výročí narození Jana Santiniho Aichela," dodává Stanislav Růžička.

Jan Blažej Santini Aichel žil a pracoval v letech 1677 až 1723. Dnes je považován za geniálního architekta, tvůrce stylu, který je dnes nazýván barokní gotika. Takřka osmdesát staveb dochovaných s jeho autorstvím je rozeseto na území několika krajů dnešní České republiky. V posledních letech, dochází také k významnému oživení zájmu o Santiniho tvorbu.

Mezi nejvýznamnější díla patří například poutní kostel na Zelené Hoře u Ždáru nad Sázavou, který je zapsán na seznamu UNESCO, Klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta v Kladrubech na Plzeňsku, klášterní kostel a kostnice v Sedlci u Kutné Hory a řada dalších.

Autor: Antonín KocábekFoto: O.s. Putování za Santinim

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ