Potvrzeno. <span>Vietnamský román</span> napsal Jan Cempírek

Kultura
27. 11. 2009 14:15
Jan Cempírek použil identitu vietnamské dívky.
Jan Cempírek použil identitu vietnamské dívky.

Údajná Lan Pham Thi.Všechno je to trochu jinak. Skutečným autorem románu Bílej kůň, žlutej drak je českobudějovický spisovatel Jan Cempírek. Použil identitu mladé vietnamské dívky, která knize zajistila vítězství v soutěži Knižního klubu, vydání i dobré prodeje. Vydavatelství se cítí podvedené.

Cempírek odmítl uvést další podrobnosti, jen podotkl, že celou věc je nutno vnímat v širším kontextu a že má komplikovanější pozadí. Celá Cempírkova konspirace byla vymyšlena neobyčejně důkladně a přesvědčivě. Autor dvou knih a častý cestovatel do jihovýchodní Asie totiž pečlivě zkonstruoval legendu o tom, proč se autorka nemůže ukázat v Česku a podpořil ji také videonahrávkou, na níž mladá Vietnamka děkuje za Cenu Knižního klubu a omlouvá se, že nemůže přijet. Cempírek patrně poskytl i všechny rozhovory, které s údajnou Lan Pham Thi novináři pořizovali; vždy mailovou korespondencí.

ČTĚTE TAKÉ: Vietnamskou spisovatelkou je zřejmě Jan Cempírek
                        Česko-vietnamská autorka dostala cenu za rukopis

Pochybnosti o pravosti autorství Lan Pham Thi vyslovil jako první novinář Zdenko Pavelka. Od října pátral po skutečném autorovi; třicátníka Cempírka však původně odhadoval na muže staršího padesáti let. Právě on Cempírka podezříval první, své vývody zveřejnil na serveru Novinky.cz již ve čtvrtek, zatím bez Cempírkova přiznání.

Proč ta habaďůra

Spisovatel Jan Cempírek.O důvodech Cempírkova činu lze zatím jen spekulovat. Klíčová je především skutečnost, že česká média s nadšením přijala "autentickou" výpověď zevnitř vietnamské komunity, která se dosud literárně nikterak neprojevovala.

To bylo důvodem široké a převážně příznivé recepce knihy i debat, které se kolem ní vedly. Styl knihy i její příběh by zapadl mezi mnoho obdobných, pokud by k němu nebyla připojena tato legenda.

S ohlasem v médiích se dostavil i prodejní úspěch, kniha se ocitla v žebříčku bestsellerů, dosud se jí prodalo kolem osmi tisíc, což je za tři měsíce velmi slušné.

Pravidla neporušil

Jenže Cempírek neporušil ani pravidla soutěže, ani autorský zákon. "Pro mne je to nechutná blamáž," komentovala zjištění marketingová manažerka nakladatelství Knižní klub Denisa Novotná. "Byla bych ochotna akceptovat, kdyby se pan Cempírek přihlásil v den vyhlášení soutěže, jeho hra s novináři, námi i čtenáři mi však připadá ubohá."

Dalším důvodem celé Cempírkovy akce může být obecně malá ochota nakladatelů vydávat nezavedené autory a ještě menší pozornost, kterou jim věnují média. Cempírkovi se povedlo "napálit" pražské redakce, literární vědce i teoretiky - a ještě na tom trochu (finanční prémie byla 50 tisíc) vydělat.

Foto: Knižní klub, Labyrint

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ